Opublikowane przez sedina w Biblioteka, Wydarzenia.

Przedwojenny Szczecin kryje w sobie wiele tajemnic. Jak żyli jego mieszkańcy, czym się zajmowali, jakimi drogami chodzili do pracy, gdzie odpoczywali? Jednym ze sposobów poszukiwania odpowiedzi na te pytania jest praca z materiałami ikonograficznymi. Okazuje się, że nawet bardzo znane zdjęcia miasta kryją w sobie świat niewidocznych na pierwszy rzut oka detali, osób czy wydarzeń, dają w efekcie metafizyczną wręcz możliwość spojrzenia w twarz mieszkańcowi Szczecina sprzed 1945 r.

Zapraszam na fascynującą podróż po dawnym Szczecinie. A moje krótkie komentarze niech będą zachętą do własnej interpretacji szczegółów fotografii.

Arkadiusz Bis, sedina.pl

Myślicie, że świetnie znacie wszystkie przedwojenne zdjęcia Szczecina? Arek Bis w starych fotografiach odkrył zupełnie nieznany obraz miasta i jego mieszkańców. Powiększone fragmenty zdjęć układają się w obraz dawnego Szczecina widzianego okiem reportera, który fotografuje mieszkańców podczas zakupów, ich ubiór, dokumentuje bałagan na ulicy i winnego, który się tłumaczy. Ta książka powie Wam o przedwojennym mieście więcej niż setki pocztówek.

Andrzej Kraśnicki jr, „Gazeta Wyborcza”

A. Bis, Stettin w szczególe, Walkowska Wydawnictwo, Szczecin 2009.