Archiwum K (5): Cztery wizyty w Szczecinie

O ile pierwsze odwiedziny Karola Wojtyły w Szczecinie dotyczyły niewielkiej grupy osób (państwa młodych, ich rodzin i weselnych gości), to ostatnia – czwarta szczecińska wizyta Jana Pawła II skupiła ok. 700 tys. wiernych. Trzy wizyty były związane z naszą katedrą. Na pewno warto poznać wszystkie okazje i okoliczności wizyt Dostojnego Gościa – Sługi Bożego. Święty był wśród nas i tak pozostał…

Wizyta I – 15 VI 1959 r.
Bp Karol Wojtyła – sufragan archidiecezji krakowskiej, przybył do Szczecina na zaproszenie Ireny Małowskiej i Macieja Krobickiego, którzy wstępowali w sakramentalny związek małżeński. Narzeczeni znali ks. prof. Karola Wojtyłę z duszpasterstwa akademickiego w Krakowie, gdzie studiowali. Pan młody pochodził z Krakowa. Rodzina panny młodej mieszkała w Szczecinie przy ul. Armii Czerwonej (dziś ul. Monte Cassino), stąd też ślub odbył się w kościele pw. Królowej Korony Polskiej w parafii pw. Świętej Rodziny. W aktach parafii znajdują się dokumenty (protokół przedślubny) z podpisem bp. Wojtyły.

Wizyta II – 27-28 IX 1972 r.
Na kilka dni przed ingresem biskupa Jerzego Stroby (8 X 1972 r.) do odremontowanego prezbiterium katedry, pierwszego biskupa szczecińsko-kamieńskiego odwiedza kardynał Wojtyła. Ponad miesiąc wcześniej, 9 VIII 1972 r., Szczecin odwiedził kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski. Wymienione wizyty z pewnością umacniały pozycję nowo mianowanego biskupa wśród wiernych Szczecina. Kardynał Wojtyła oglądał dźwigającą się z ruin katedrę św. Jakuba oraz zwiedzał Szczecin. Gość nocował w parafii Świętej Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej 27 na plebanii, która była tymczasową rezydencją bp. Stroby.

Wizyta III – 7-8 IX 1974 r.
W tych dniach odbywała się w Szczecinie 144. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski, zorganizowana z okazji 850. rocznicy misji chrystianizacyjnej św. Ottona bp. Bambergu na Pomorzu Zachodnim. Konferencja podzielona była na dwie części. 7 IX w sali przy kościele pw. Królowej Korony Polskiej odbyła się sesja robocza – zwyczajna. Tego też dnia wieczorem w katedrze szczecińskiej rozpoczęła się sesja uroczysta – otwarta, która skupiła rzesze wiernych Szczecina i przedstawicieli diecezji. Następnego dnia odprawiona została dziękczynna msza św. koncelebrowana, której przewodniczył kard. Karol Wojtyła. Tak jak dwa lata wcześniej gość nocował w parafii Świętej Rodziny na plebanii przy ul. Królowej Korony Polskiej 27 w mieszkaniu bp. Jana Gałeckiego. Trzy fotografie prezentowane obok pochodzą z 8 IX 1974 r.

Wizyta IV – 11 VI 1987 r.
Czwarta szczecińska wizyta Karola Wojtyły już jako papieża Jana Pawła II związana była z III podróżą do Polski (od 8 do 14 VI) pod hasłem „Do końca ich umiłował”. Ponad siedmiogodzinna wizyta przewidywała trzy zasadnicze miejsca spotkań. Były to: Jasne Błonia (dziś Jana Pawła II), plac budowy przy ul. Papieża Pawła VI, gdzie wznoszono gmach Wyższego Seminarium Duchownego i bazylika katedralna. Warte odnotowania jest, iż przed przyjazdem Jana Pawła II na Jasne Błonia przybyła na chwilę Matka Teresa z Kalkuty (beatyfikowana 19 X 2003 r.) Poniżej prezentujemy program ostatniej wizyty:
10.00 – Samolot Jak 40 z Janem Pawłem II na pokładzie wylądował na lotnisku w Goleniowie. Po powitaniu przez ordynariusza diecezji szczecińsko-kamieńskiej bp. Kazimierza Majdańskiego i władze Szczecina dostojny gość przeleciał helikopterem na lotnisko w Dąbiu.
10.30 – Przejazd papamobilem z Dąbia na Jasne Błonia.
11.00 – Msza św. na Jasnych Błoniach poprzedzona została utworem Henryka Mikołaja Góreckiego pt. „Beatus Vir” w wykonaniu Chóru Politechniki Szczecińskiej i orkiestry Filharmonii Szczecińskiej. W koncelebrze Papieżowi towarzyszyło 20 kapłanów. Podczas Eucharystii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Jan Paweł II ukoronował statuę Matki Bożej Fatimskiej królującej na os. Słonecznym w Szczecinie. Po Mszy św. cały orszak przejechał ul. ks. Piotra Skargi, S. Wyspiańskiego, Zaleskiego, i dotarł do ul. Papieża Pawła VI na plac budowy powstającego seminarium.
13.45 – Przy murach wznoszonego Wyższego Seminarium Duchownego gościa powitał Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”. Papież wmurował kamień węgielny pochodzącego z bazyliki św. Piotra w Rzymie. W seminaryjnej jadalni goście zjedli posiłek przygotowany przez Technikum Gastronomiczne. Na terenie seminarium miał miejsce krótki odpoczynek.
16.30 – W bazylice katedralnej przewidziano spotkanie z duchowieństwem, klerykami, siostrami zakonnymi i członkami instytutów świeckich. Zgłoszenia zanotowały 2795 osób.
17.15 – Papamobil wyjechał na lotnisko w Dąbiu, gdzie Jan Paweł II przesiadł się do helikoptera lecącego na lotnisko w Goleniowie. Na płycie lotniska Gościa pożegnał wojewoda szczeciński Stanisław Malec. Tu padły cenne słowa wielokrotnie powtarzane: „Dbajcie o ludzi, służcie ziemi szczecińskiej, bo to nasz wielki skarb”. Samolot z Janem Pawłem II i towarzyszącym mu orszakiem udał się do Gdyni.

ks. Artur Rasmus

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.