Urodziny Filipinek w Radiu Szczecin

Koncert z okazji 50-lecia zespołu odbędzie się w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego.

Koncertowi będzie towarzyszyć prezentacja filmów dokumentalnych, poświęconych Filipinkom i wystawa zdjęć szczecińskich wokalistek.


Jednym z najważniejszych punktów uroczystości będzie jednak premiera płyty „Inspired by Filipinki”, z nowymi aranżacjami przebojów Filipinek.

Grupa została wybrana z chóru szkolnego w Technikum Handlowym w Szczecinie. Nikt nie mógł wtedy przewidzieć, jak bardzo zaznaczy swoje miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej. O uczennicach Technikum Handlowego mówiło się coraz więcej i coraz głośniej poza szkolnymi murami. Franciszek Nowak, nauczyciel Filipinek przypomina sobie szczególnie miłe dowody sympatii. – Codziennie listonosz przynosił prawie pełną torbę listów, niektóre z nich np. od chorych ze szpitala wyciskały łzy z oczu – mówi Nowak.

Pisał do nich także górnik, śpiewaczka operowa, zakonnik i gospodyni wiejska. Jednak przede wszystkim młodzież. Zdarzały się koperty zaadresowane krótko: „Filipinki – Szczecin”. Ale i tak, trafiały pod właściwy adres.

Elżbieta Klausz i Krystyna Sadowska tak podsumowują po latach życiową przygodę. – Nie byłyśmy szczęśliwe, że trafiło na nas. Potem jak wybuchła ta olbrzymia popularność, to chyba wtedy nie żałowałyśmy. Zwiedziłyśmy świat, nowych ludzi, nowe środowiska – wspominają.

Przeboje takie jak: „Batumi”, „Parasolki”, „Bal arlekina” czy „Wala-twist” przetrwały nie tylko muzyczne mody, ale i pokolenia. Stały się też inspiracją dla współczesnych szczecińskich muzyków.

Justyna Machnik, Polskie Radio Szczecin, 25 XI 2009 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.