Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

II wojna światowa widziana oczyma ówczesnych mieszkańców Szczecina. Zwycięski pochód w głąb Polski, pierwsze ofiary, alianckie naloty, w końcu odwrót i paniczna ucieczka cywilów.

Fotografie, prasa i dokumenty, ukazujące życie codzienne szczecinian oraz problemy polityczne i gospodarcze Szczecina w latach 1939-45 zostaną pokazane na wystawie „II wojna z perspektywy Pomorza Zachodniego” w Klubie Garnizonowym w Szczecinie.

Będzie można zobaczyć nigdy wcześniej w Polsce nie pokazywane dokumenty, dotyczące na przykład polskich robotników przymusowych czy produkcji zbrojeniowej fabryk, ulokowanych w okolicach Szczecina, w tym Peenemünde. Dokumenty pochodzą z Tajnego Archiwum Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturalnego w Berlinie-Dahlem.

Niewątpliwie największą atrakcją wystawy będzie projekcja filmu dokumentalnego Amerykanina Juliana Bryana pt. „Siegel” z września 1939 r. Bryan filmował Warszawę w drugim tygodniu wojny. Efekty jego pracy Amerykanie mogli oglądać w kinach jako kroniki filmowe. Dla nas są o tyle ciekawe, że jako jedyne obecnie dostępne pokazują wrześniowe walki w Warszawie z perspektywy Polaków.

Wystawa prezentowana będzie do końca roku.

Anna Kafel, Polskie Radio Szczecin, 9 XI 2009 r.