Podsłuchiwana randka

W Galerii Sztuki Dawnej przy ulicy Staromłyńskiej możemy oglądać „Podsłuchiwaną randkę” Ludwiga Augusta Mosta. Szczecińskie Muzeum Narodowe kupiło ten cenny obraz na aukcji.

Do tej pory w zbiorach naszego muzeum znajdowało się osiem szkicowników Ludwiga Augusta Mosta, pochodzących z różnych okresów twórczości, dwa portrety, jeden niewielki szkic olejny młodej kobiety w regionalnym stroju pyrzyckim, oraz scena rodzajowa. W Muzeum Historii Szczecina znajduje się także oddany w depozyt BRE Banku obraz olejny „Handlarze ryb”.

– Włączenie do zbiorów „Podsłuchiwanej randki”, ukazującej scenę rozgrywającą się na wolnym powietrzu, pozwala na bogatszą prezentację dzieł tego najwybitniejszego dziewiętnastowiecznego malarza szczecińskiego – zapewnia Dariusz Kacprzak, z Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Praca ta w znaczący sposób uzupełnia naszą dotychczasową wiedzę na temat artysty i jego warsztatu malarskiego. Obraz umożliwia, dzięki realistycznej manierze malarskiej, podpatrzenie choćby cząstki minionego Szczecina sprzed dwustu lat – świata biedermeieru, którego wystawę nasze muzeum już przygotowuje.

Dzieło stanie się ważnym elementem stałej ekspozycji malarstwa w Galerii Sztuki Dawnej. Ludwig August Most to artysta, który dążąc do ożywienia szczecińskiego środowiska artystycznego, zainicjował powstanie w 1834 roku Pomorskiego Towarzystwa Sztuki – umożliwiło ono organizację regularnych wystaw szczecińskim twórcom, a także administrowało nowo utworzonym Muzeum Miejskim. Od 1842 roku był także nauczycielem rysunku w szczecińskim Gimnazjum Mariackim, m.in. kunsztu malarskiego uczył Eugena Dekkerta.

Powstały w 1844 roku obraz „Podsłuchiwana randka” bezpośrednio po namalowaniu został zaprezentowany na wystawie w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a następnie trafił do rąk prywatnych. Przez wiele lat znany był jedynie z dawnej literatury. Ostatnio pojawił się w jednym ze znaczących niemieckich domów aukcyjnych. Sfinalizowanie zakupu było możliwe dzięki wsparciu zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Małgorzata Annusewicz, Głos Szczeciński, 9 X 2009 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i Sztuka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.