Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Miasto Szczecin przegrało proces przed szczecińskim Sądem Okręgowym. Prawnicy reprezentujący magistrat walczyli o unieważnienie zawartej umowy o użytkowanie wieczyste obiektu. Zdaniem miasta właściciel wieży, biznesmen Adam Kałuski, nie wywiązuje się z umowy.

Szczeciński Sąd Okręgowy nie uznał argumentów miasta. Sędzia Zbigniew Ciechanowicz uzasadniając wyrok mówił, że inwestor jest wieczystym użytkownikiem gruntu i właścicielem wieży, a takie prawa są pod szczególną ochroną. Ale najistostniejszy powód leży w umowie zawartej z miastem, która dotyczyła prowadzenia usług rekreacyjno turystycznych i gastronomicznych.

– Możemy uznać, że mogło miastu chodzić o stworzenie hotelu lub restauracji. Ale czy to co się dzieje teraz na Wieży Bismarcka, gdzie ludzie uprawiają wspinaczkę skałkową, nie są to cele turystyczne, rekreacyjne, a nawet gastronomiczne, gdy wspinający się przyniosą ze sobą kanapki – pytał sędzia.

W akcie notarialnym nie ma też mowy, kiedy inwestor ma zacząć inwestycję. Reprezentujący miasto radca prawny Sławomir Poczobut-Odlanicki zapowiada apelację.

Adam Kałuski nie rozmawiał z mediami, jego adwokat Wojciech Wojciechowski stwierdził jedynie, że gmina powinna była inaczej sformułować umowę z właścicielem wieży.

Andrzej Kutys, Polskie Radio Szczecin, 6 X 2009 r.