Opublikowane przez Ramzes w Historia, Portal.

Szczecin początku XX w. to miasto budów i nowych inwestycji. Powstające budowle trwale wpisywały się w krajobraz stolicy Pomorza. Od 1902 r. w panoramie miasta w sąsiedztwie Magazinstrasse (dziś ul. Rybacka) pojawił się nowy obiekt z wysoką, 68-metrową wieżą.

Budynek użyteczności publicznej do końca wojny mieścił siedziby: Miejskiej Kasy Oszczędności, Urzędu Stanu Cywilnego i biura policji budowlanej. Wysokość wieży została skrzętnie wykorzystana przez fotografów-dokumentalistów. Dziś neorenesansowym gmachem opiekuje się Pomorska Akademia Medyczna.

Jak wyglądał nasz kościół przed wojną, a jak tuż po? Czy zachowały się stare widoki? Czy wieża była najwyższym punktem Szczecina? A wnętrze, czy bardzo zmieniło swój wygląd? Takie i inne pytania stawiają turyści odwiedzający nasze miasto i katedrę. Nieraz zostają one bez odpowiedzi. Nawet my, mieszkańcy parafii św. Jakuba, nie potrafimy odpowiedzieć na wszystkie. Kilka fotografii i krótki rys historyczny umieszczony w kruchcie pod wieżą nie zawsze wystarczą. Z naszego „Archiwum K” będziemy wydobywać i przedstawiać informacje, fotografie, dokumenty, aby utrwalić na papierze to, co może być zapomniane.

Teksty publikowane były na łamach „Studni Jakubowej”.

ks. Artur Rasmus

Widok z wieży obecnego Rektoratu PAM na kościół św. Jakuba i zabudowę miasta w kierunku północnym

(ok. 1902-1908)

Dwie górujące wieże: 68-metrowa obecnego Rektoratu PAM oraz 119-metrowa kościoła św. Jakuba