Opublikowane przez sedina w Ciekawostki.

Cztery wieżyczki, szlaban, drut kolczasty, a w środku zdjęcia i tablice upamiętniające ofiary – tak ma wyglądać muzeum ofiar hitlerowskich obozów pracy na terenie Polic.

Budynek kształtem ma przypominać niemiecki zakład pracy niewolniczej z czasów II wojny światowej. Inicjatorem pomysłu jest grupa przedsiębiorców z miasteczka rzemieślniczego w Mścięcinie. Przedsiębiorcy chcą w ten sposób oddać hołd tym wszystkim, którzy polegli na terenach, na których teraz oni pracują.

Przedstawiciel przedsiębiorców Bernard Grabowski chce, by muzeum stało się wizytówką Polic. – Będzie to budynek dwukondygnacyjny – mówi.

Burmistrz Polic Władysław Diakun zapewnia, że pomysł mu się podoba, ale zwraca uwagę na trudności w jego realizacji. – W tej chwili nie wiem jaki jest stan władania, później zacznie się dyskusja jak to ma wyglądać – mówi Diakun.

– Cieszy, że mieszkańcy Polic potrafią sami się zorganizować – mówi Jan Matura, szef polickiej Galerii Historycznej.

Inwestycja miałaby powstać ze środków Unii Europejskiej przy wsparciu gminy Police i państw osób poszkodowanych podczas II wojny światowej. Koszt inwestycji szacuje się na kilka milionów złotych. Jeżeli rzemieślnikom uda się pozyskać teren i pieniądze to nowe muzeum ma powstać w ciągu sześciu lat.

Krzysztof Zajdel, Polskie Radio Szczecin, 25 VIII 2009 r.