Opublikowane przez Busol w Ciekawostki.

W trakcie prac remontowych w przyszłej siedzibie Oddziału Celnego Nabrzeże Łasztownia na terenie portu odkryto zamurowane zabytkowe żeliwne kolumny mające ponad 110 lat. Budynek mieści się przy wejściu do Wolnego Obszaru Celnego, nieopodal budynku Zarządu Portu Szczecin-Świnoujście.

O ich istnieniu nie wiedzieli nawet najstarsi portowcy. Jak się przypuszcza, zostały one zamurowane jeszcze w latach 1945-1946 przez Rosjan , którzy wówczas zajmowali port szczeciński po pożarze, którego ślady jeszcze widać na kolumnach i odkrytym suficie. Odsłonięto także fragmenty ówczesnej polichromii na suficie.

Zarówno kolumny, jak i fragmenty polichromii mają zostać wyeksponowane aby udokumentować je jako świadectwo XIX-wiecznego stylu architektury przemysłowej.

Wszyscy zaangażowani w ten remont, to jest Zarząd Portu jako wynajmujący przyszłe pomieszczenia, Zarząd Przejść Granicznych, Miejski Konserwator Zabytków oraz Izba Celna w Szczecinie i podległy jej Oddział Celny Nabrzeże Łasztownia jako użytkownik remontowanych pomieszczeń uznali, że warto dla należytego wyeksponowania pięciu kolumn, które zostaną oczyszczone i oksydowane, dokonać zmiany planów i nieco zawęzić pomieszczenia dla celników.

Nie jest znane ówczesne przeznaczenie tych pomieszczeń, ale należy sądzić że obsługiwały one Freihafen Stettin, być może była to siedziba maklerów morskich, bądź ekspedytorów towarów.

Bardzo chętnie poznalibyśmy historię tego budynku i przeznaczenie jego pomieszczeń, zwracamy się więc z prośbą do internautów o pomoc w ustaleniu jej przeszłości.

Zamiarem naszym jest po przejęciu w użytkowanie budynku wyeksponowanie reprodukcji bądź zdjęć na korytarzu wśród odnowionych kolumn aby w ten sposób połączyć dawne laty z XXI wiekiem.

Kierownik Oddziału Celnego Nabrzeże Łasztownia

Robert A. Florczyk