Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Wystawa archiwalnych zdjęć Szczecina autorstwa Krystyny Łyczywek cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Żywo dyskutują oglądając obrazy zrujnowanego wojną miasta, katedry, Wałów Chrobrego, czy huty.

Krystyna Łyczywek przyjechała do Szczecina pod koniec 1945 roku razem z mężem Romanem, pierwszym radcą prawnym szczecińskiego magistratu. Od tej chwili nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Kwerenda w setkach zdjęć z jej archiwum dostarczyłaby bezcennych informacji o życiu miasta przez ponad 6 dekad. Mówią więcej niż wiele prac historycznych poświęconych Szczecinowi.

Blisko 30 czarno-białych fotografii pokazujących miasto tuż po wojnie można oglądać na wystawie otwartej na placu Armii Krajowej przed Urzędem Miejskim. – Stare miasto było zniszczone w całości – powiedziała Łyczywek. – Były też nie zniszczone fragmenty miasta, na przykład Wały Chrobrego, które tez postanowiłam pokazać. Warszawa, czy Kraków nie oczarowały mnie tak jak Szczecin swoją zielenią. To największy skarb, o który powinniśmy dbać.

Szczecinianie żywo dyskutują oglądając zdjęcia Krystyny Łyczywek. Duże wrażenia wywołuje panorama Wałów Chrobrego, widok z Odry na Hutę Szczecin, czy katedra dominująca nad ruinami miasta. Zdjęcia można będzie oglądać przed przez miesiąc.

Katarzyna Wtulich, Grzegorz Kaźmierczak, 5 VII 2009 r.