Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Jeszcze w czasie wakacji rozpocznie się pierwszy etap remontu zabytkowej Willi Lentza przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie, długoletniej siedziby Pałacu Młodzieży.

Do końca roku czy wyremontowany ma zostać dach, a w dalszej kolejności wnętrza. Według szacunków architektów, remont będzie kosztował ponad 10 milionów złotych. Pieniądze na ten cel są zapewnione w wieloletnim planie finansowym miasta. Trwają też starania o środki unijne.

– Tymczasem w Willi Lentza, która jest obecnie siedzibą dla osób starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Szczecina, trwa dyskusja o tym, czy po remoncie willa ma być muzeum XIX-wiecznego mieszczaństwa czy też powinna być dostosowana do intensywnego życia kulturalnego – mówi Marek Sztark, pełnomocnik prezydenta do spraw Europejskiej Stolicy Kultury.

Architekt Barbara Garncarz planuje, aby dwa pomieszczenia zabytkowej willi, bawialnię i sypialnię poświęcić jej dawnym właścicielom Augustowi Lentzowi i Wilhelmowi Deringowi.

W dyskusjach na ten temat zainteresowani mogą brać udział w willi Lentza w każdy poniedziałek. Remont Willi potrwa około trzech lat.

Barbara Gondek, Polskie Radio Szczecin, 3 VII 2009 r.