Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Książnica Pomorska i Kameralny Zespół Wokalno-Instrumentalny „Pomerania Ensemble” zapraszają na wystawę i koncert poświęcone życiu muzycznemu Szczecina w XVII wieku.

W Sali pod Piramidą zostaną zaprezentowane m.in. zabytkowe instrumenty, starodruki ze zbiorów Książnicy oraz inne unikatowe przedmioty związane z dawnym Szczecinem.

Wernisaż odbędzie się 22 czerwca o godz. 18:00. W pobliskim Kościele św. Jana, ponownie zabrzmi na żywo muzyka szczecińskich kompozytorów, takich jak: Dulichius, Fromm, Klingenberg czy Ebeling.

Ekspozycję będzie można oglądać do 14 lipca 2009 r.


Wystawa oraz koncert niewykonywanej od blisko 400 lat muzyki włączają się w proces kształtowania samoświadomości lokalnej mieszkańców regionu. Proponowane kompozycje nie pretendują do konkurowania z muzyką największych twórców XVII wieku, są jednak interesujące nie tylko pod względem muzycznym, ale też kulturoznawczym – oddają klimat epoki, a szczególnie rolę mieszczaństwa (ówczesnej klasy średniej) jako mecenasa kultury.

Historycznie niejednoznaczna przynależność Pomorza Zachodniego tym bardziej skłania nas, jako obecnych gospodarzy tych ziem, do odkrywania i promowania bogatej, zróżnicowanej spuścizny naszego regionu. I choć nie jest to muzyka naszych „pradziadów”, warto wiedzieć, co rozbrzmiewało w naszym mieście przed wiekami, jaka muzyka ożywiała budynki, częściowo jeszcze do dziś zachowane i dzięki temu zbliżyć się do ludzi, którzy słuchali jej, mieszkając tu przed wiekami.

Patronat medialny nad wystawą – portal sedina.pl

Organizatorzy: Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, Kameralny Zespół Wokalno-Instrumentalny „Pomerania Ensemble”.

Organizację wystawy wspierają: Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie, Parafia św. Jana Ewangelisty, Opera na Zamku, Uniwersytet Szczeciński

Wernisaż – 22 czerwca 2009 r., godz. 18:00, Książnica Pomorska, Sala Pod Piramidą
Koncert – 22 czerwca 2009 r., godz. 19:15, Kościół pw. św. Jana Ewangelisty

Wystawę można oglądać do 14 lipca 2009 r.
Książnica Pomorska, Sala Pod Piramidą

Wstęp wolny.