Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Czy zabytkowy dom przy Batalionów Chłopskich w Zdrojach zostanie wyburzony? Miasto chce go usunąć, bo przeszkadza w budowie linii szybkiego tramwaju. O zachowanie historycznej siedziby Grünebergów walczą mieszkańcy domu oraz miłośnicy Szczecina.

Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie o wpisanie budynku na listę obiektów zabytkowych. Spór pomiędzy miastem a właścicielami domu przy Batalionów Chłopskich ciągnie się od 10 lat. – Ten dom to historia Szczecina – mówią protestujący. – Każdy budynek, który ma około 100 lat znika z powierzchni ziemi, to jest dla mnie tragedia.

Połowę udziałów posiada miasto. Drugą połowę wyceniono na 600 tysięcy złotych. – Każdy z pozostałych 7 właścicieli ma dostać kwotę proporcjonalną do udziałów, lokali zastępczych miasto wywłaszczonym nie zapewni – mówi Elżbieta Kępińska, która w domu Grünebergów mieszkała całe życie.

– Ten protest jest bezzasadny – mówi Piotr Landowski z Urzędu Miasta. – W 2004 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków opiniował plan zagospodarowania przestrzennego. Nie wpłynęła żadna uwaga konserwatorska.

Linia szybkiego tramwaju ma powstać do końca 2013 roku.

Grażyna Górkiewicz, Polskie Radio Szczecin, 11 VI 2009 r.