Liczenie orłów

Pasjonaci historii policzyli dziś wszystkie orły, które niegdyś zdobiły wieżę Bismarcka. To jedyni ludzie, którzy tak naprawdę interesują się zabytkiem.

– Nanieśliśmy na mapę 24 orły oraz dwie ich głowy – mówi pomysłodawca inwentaryzacji Michał Rembas o orłach cesarskich, które jeszcze do końca wojny wieńczyły szczyt wieży. – Większość leży po jednej stronie wieży w lesie. Są częściowo zakryte ziemią. Dwa orły odnaleźliśmy po przeciwnej stronie wieży, w pobliskim wąwozie. Jeden jest utopiony w rzece.

– Nasz stosunek do tego rodzaju zabytków świadczy o naszej kulturze -mówi Żaneta Maciejewska z portalu Nasze Wycieczki, która pomagała szukać obalonych orłów. – Szczecin ma stać się w 2016 r. stolicą kultury. Co zobaczą w Szczecinie ci wszyscy, którzy do nas przyjadą? Kilka wyasfaltowanych ulic? Jakie obiekty zabytkowe do zwiedzania im wskażemy?

Przed wojną to miejsce tętniło życiem. Po wojnie Rosjanie linami zrzucili z górnego cokołu zdobiące wieżę orły. Dlaczego?, nie wiadomo. Może robili to dla zabawy. Spadły wówczas na dół roztrzaskując się o kamienne obramowanie wieży. Przez lata przy wieży nic nie robiono.

Marek Rudnicki, Głos Szczeciński, 25 IV 2009 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.