Opublikowane przez sedina w Pomniki.

Trzy miliony złotych potrzeba na remont Kwatery Zasłużonych na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Miejsce, które niegdyś było jednym z najładniejszych zakątków nekropolii, dzisiaj jest wyjątkowo zaniedbane.

Remontu wymaga niemal wszystko.

– W najgorszym stanie jest znajdujący się na środku kwatery basen z fontanną, który trzeba gruntownie odnowić – mówi Maciej Słomiński, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie. – Renowacji wymagają także schody, elementy małej architektury.

To nie wszystko. Zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje również zieleń oraz otaczające kwaterę skarpy. Te ostatnie trzeba przede wszystkim umocnić.
Stowarzyszenie oszacowało koszt remontu Kwatery Zasłużonych na około 3 miliony złotych.

– To wstępne szacunki, ponieważ nie mamy jeszcze projektu – stwierdza Maciej Słomiński. – Kilka lat temu był gotowy projekt, ale teraz trzeba wprowadzić do niego poprawki i go zaktualizować.

Na wczorajszym posiedzeniu komisji ds. edukacji i kultury Rady Miasta radni poparli wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego o finansowe wsparcie remontu. To jednak dopiero początek starań o dofinansowanie. Dalsze rozmowy będzie prawdopodobnie prowadził Zakład Usług Komunalnych, który administruje nekropolią. Wpisanie kwoty potrzebnej na remont będzie możliwe dopiero przy tworzeniu przyszłorocznego budżetu.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 9 IV 2009 r.