Opublikowane przez Iwonka w Domowe Archiwa Filmowe, Miejsca.

W poszukiwaniu pamiątek związanych z historia naszego miasta trafiamy często na niesamowite materiały, które leżą w schowkach, zakamarkach, piwnicach lub skrytkach zapomniane przez właścicieli. Moim udziałem było znalezienie taśm 8 mm, na których zachowały się filmy kręcone na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, przez nieżyjącego już mieszkańca Szczecina, udostępnione przez jego rodzinę.

Często zdarza się, że podczas luźnych rozmów ze znajomymi, gdy wspomni się o poszukiwaniu rzeczy związanych z naszym miastem, okazuję się, że mają lub wiedzą, kto i gdzie może posiadać takie pamiątki. Podczas rozmowy z moją znajomą okazało się, że pamięta ona ojca swojej koleżanki z lat szkolnych, który często chodził po Szczecinie i kręcił na taśmie krótkie filmy. Później pokazywał nakręcony materiał na rodzinnych spotkaniach. Nagrywane były spacery po Szczecinie w rodzinnym gronie, ślubowanie w szkole, wycieczka. Dzięki temu zachowały się materiały, na których widać jak wyglądał Szczecin w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Taśmy, jak się dowiedziałam, przeleżały około dwudziestu lat zapomniane. Dzięki pomocy Klemensa II w przeglądaniu i nagraniu na płycie zachowanego materiału możemy zobaczyć, jakie zamiany dokonały się w naszym mieście na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Iwonka

Dziś prezentujemy pierwszą część materiału. na której widać różne ujęcia Szczecina. Do najciekawszych można zaliczyc stojące jeszcze na ówczesnej ul. Wielkiej pozostałości Domu Towarowego Karstadt.

http://www.youtube.com/watch?v=8j_LxUT1Z2E

http://www.youtube.com/watch?v=rpx9tVCtilQ