Opublikowane przez sedina w Technika i Komunikacja.

Dobra wiadomość dla miłośników retromotoryzacji i nauki. Wiemy już kto zmieni starą zajezdnię w muzeum. Inwestycja będzie kosztować ponad 13 milionów złotych.

To konsorcjum firm „Erbud” z Warszawy i „Restauro” z Torunia. Od chwili przekazania placu budowy będą mieli rok na zmianę zajezdni przy ul. Niemierzyńskiej w nowoczesne Muzeum Techniki i Motoryzacji. Otwarcie we wrześniu przyszłego roku.

– Zakres prac budowlanych obejmuje prace rozbiórkowe, konstrukcyjne, instalacyjne – wylicza Piotr Landowski z urzędu miejskiego w Szczecinie. Muzeum ma szansę być wizytówką Szczecina. Już teraz mamy ponad sto pojazdów kupionych od znanego kolekcjonera Leszka Liszowskiego. Są wśród nich samochody, motocykle, motorowery mające nawet ponad 50 lat. To głównie auta produkcji polskiej, ale są też marek europejskich i amerykańskich. W wątku techniczno-naukowym muzeum będzie prezentować interaktywne zjawiska fizyczne. Przygotują je szczecińscy naukowcy.

Muzeum ma być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje punkty gastronomiczne oraz sklepy z książkami i gadżetami. Większość kosztów budowy muzeum (85 proc.) pokryją pieniądze z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Mariusz Parkitny, Głos Szczeciński, 3 III 2009 r.