Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Trzy szczecińskie fontanny zostaną tej wiosny wyremontowane. Najbardziej na urodzie zyska wodotrysk na pl. Zwycięstwa. Oprócz efektownych pióropuszy, zainstalowane ma zostać podświetlenie.

Oprócz fontanny na pl. Zwycięstwa prace mają objąć także wodotryski na Cmentarzu Centralnym oraz popularną „Bartłomiejkę” przy ul. Szymanowskiego. Zakład Usług Komunalnych ogłosił właśnie przetarg na zakup nowych pomp.

– Pompy były już tak bardzo wyeksploatowane, że nie opłacało się ich remontować – przyznaje Jolanta Urbanowicz z wydziału technicznego ZUK. – Dostawaliśmy nawet odmowy od warsztatów, które nie chciały dokonywać kolejnych napraw. Poza tym, były one zbyt kosztowne.

Blask ma odzyskać między innymi jedna z najpiękniejszych szczecińskich fontann, znajdująca się na Cmentarzu Centralnym. Ostatnio spacerowicze nie mogli oglądać jej w pełnej krasie, gdyż pompy uległy spaleniu. Najpierw przestały działać natryski po bokach basenu, a później spaliło się także urządzenie na środku.

Podobny los spotkał fontannę na tyłach Urzędu Miejskiego, przy ul. Szymanowskiego. Spaliła się pompa w „Bartłomiejce”, niezbędna okazała się jej wymiana na nową. Najwięcej na urodzie zyskać ma jednak fontanna na placu Zwycięstwa.

– Chcielibyśmy, żeby pojawiły się na niej pióropusze na wzór tych, które są na Stawie Brodowskim – mówi Jolanta Urbanowicz. – Założyliśmy sobie też, że uda się ją podświetlić. Wszystko uzależnione jest jednak od tego, jakie oferty wpłyną na przetarg.

ZUK planuje zakończenie prac najpóźniej w kwietniu. Pod koniec kwietnia tradycyjnie mają zostać uruchomione wszystkie fontanny, także te, które zostaną poddane remontowi.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 18 II 2009 r.