Opublikowane przez Busol w Ciekawostki.

Uwaga! Poniższy tekst ma charakter techniczny i może zawierać trudne słowa.

17 II 2004 r. godz. 10:33:14. Czy komuś coś mówi ta data? Jeśli nie, to proszę czytać dalej, bo w związku z pewną okazją wszystkim ciekawym chciałem przypomnieć krótki rys historyczno-techniczny sedina.pl. Bo historia historią, ale bez Internetu, serwerów i kilku innych rzeczy nie mielibyśmy gdzie rozmawiać.

A nie było tak łatwo, bo samą domenę sedina.pl próbowałem zarezerwować już w grudniu 2003 r., ale cały czas ktoś ją sobie „rezerwował” nie opłacając jej. Doszło już nawet do sytuacji, że bardzo poważnie brałem pod uwagę rejestrację domeny sedina.org albo sedina.net. Ale to nie było to. Pewnego pięknego dnia kolejny raz próbując „czy może jednak” okazało się, że domena jest wolna. W ten oto sposób 17 II 2004 r. o godz.10:33:14 kupując pakiet „Ja w sieci” w sklepie onet.pl (za jedyne 219 zł) stałem się posiadaczem domeny sedina,pl, adresu mailowego: arek@sedina.pl i…. chyba 35 MB na serwerze. Bez php, bez baz danych, bez niczego.

sedina.pl. wtedy wyglądała tak. Tak, tak, wiem… Jest „www” przed sedina.pl, ale ja też musiałem się tego nauczyć. Przez te kilka miesięcy, jakie pozostały do uruchomienia portalu skontaktowała się ze mną tylko jedna osoba – ta która próbowała zarejestrować domenę sedina.pl (o tym, jak wyglądałaby sedina.pl gdyby „ten inny” zarejestrował domenę i co tam można by przeczytać mogę opowiedzieć po kilku alt stettinerach na jakimś spotkaniu na żywo) Aha – w tym czasie wolna była także domena stettin.pl ale ze względów finansowych nie kupiłem jej. Teraz domena stettin.pl prowadząca do sediny to moje marzenie, ale posiada ją Radek „RadVenom” robiący bardzo oryginalne i ładne zdjęcia Szczecina.

W międzyczasie założyłem własne forum na onet.pl, aby moc prowadzić rozmowy na sedina.pl. No ale wszystko to nie było to, co mi się widziało. Chodziło o portal z forum, artykułami i galerią w jednym miejscu.

Dlatego 27 II 2004 r. wystosowałem zapytanie do niejakiego Skoniaka, mojego kolegi z firmy Panoramix o to, czy nie znalazłoby się na ich serwerach miejsce na projekt sedina.pl. Miejsce się znalazło i 2 III 2004 r. konto pod adresem sedina.px.pl zaczęło swoje życie. Tam powstał portal i był testowany aż do 7 V 2004 r., kiedy to adres sedina.pl został oficjalnie przypisany do tego miejsca. Co się działo 7 V 2004 r. to temat na zupełnie inną opowieść. Dodam tylko, że dwa miesiące wcześniej nie miałem pojęcia jak się robi taki portal i wszystko było nowe. Na dowód tego 7 V zepsułem niechcący portal na jakiś kwadrans (nic się nie otwierało – ktoś widział ???), ale na szczęście udało się go odzyskać.

sedina.pl z tego okresu to portal utworzony na darmowym PostNuke wraz z modułem FORUM pnphpBB2 oraz galerią wtedy jeszcze Photoshare. Jak wyglądała strona główna można się przekonać korzystając z internetowej machiny czasu web.archive.org.

Wraz z powstaniem portalu pojawiło się kilka osób chcących pomóc, wśród nich keson, który do dziś pomaga nam w kwestiach technicznych (mam nadzieje, że mu się nie znudzi). Od razu praktycznie powiedział, że galeria działa wolno i że trzeba to zmienić. Tak oto (chyba w czerwcu albo lipcu) nasza biedna wówczas galeria zamieniła swój „silnik” na Coppermine, z którego korzystamy do dziś.

Zainteresowanie portalem w naturalny sposób przekładało się na ruch jaki generowali na łączach użytkownicy. Nie chcąc nadużywać gościnności kolegów z px.pl, keson zwrócił się z zapytaniem do firmy home.pl, czy nie chciałby pomóc nam tworzyć sedina.pl poprzez hostowanie chociaż części portalu. Ku naszemu zaskoczeniu usłyszeliśmy: podoba nam się to, co robicie i dostaliśmy profesjonalny hosting, za który normalnie należałoby płacić całkiem solidne pieniądze. W ten sposób w grudniu 2004 r. portal został przeniesiony z serwerów px.pl na home.pl. Aby rozłożyć równomiernie obciążenie pozostawiliśmy galerię na serwerach px.pl.

W takiej formie portal trwał przez blisko 4 lata. W międzyczasie mieliśmy kilka aktualizacji, było też kilka skutecznych ataków oraz kilkaset nieskutecznych. Jeśli chodzi o wygląd, to może ma swoje wady, ale oparliśmy się modzie na kolorowe obrazki i portal do dziś zachował swój profesjonalnie ascetyczny wygląd.

Oczywiście po drodze trafiło się kilku grafików którzy zaproponowali jakieś zmiany, ale nie mieli dostatecznie dużo zaparcia aby przekonać i przede wszystkim sfinalizować swoje projekty (oczywiście cały czas jesteśmy otwarci na propozycje odważnych).

Cały czas słyszę też, że portal jest nieczytelny ale jakoś nikt nie zaproponował lepszej czytelności (oraz propozycji wykonania).

W związku ze zbliżającymi się 5. urodzinami w ostatnich tygodniach miały miejsce kolejne znaczące zmiany techniczne. W poniedziałek (9 II 2009 r.) zakończyły się ostatnie testy i po blisko 5 latach ostatecznie portal został w całości umieszczony na jednym serwerze. Dzięki uprzejmości firmy home.pl (specjalne podziękowania dla p. Krystiana Stypuły), która dostrzega nasze rosnące potrzeby, została nam udostępniona platforma hostingu dedykowanego. Innymi słowy, traktowani jesteśmy jak wymagający partner, któremu ze względu na skalę projektu nie można zaproponować istniejącego rozwiązania, tylko tworzy się je pod konkretne potrzeby.

W tym miejscu chciałbym podziękować Marcinowi Skoniecznemu (obecnie dige.pl) i Bartkowi z firmy Panoramix za 5 lat gościny na ich serwerze i przede wszystkim podziękowania dla Marcina, że zgodził się na sedina.pl nie wiedząc, co to będzie.

sedina.pl w liczbach.

– Portal to 12.74 GB danych na FTP. W tym ok 5 GB to obrazki z galerii, 900 MB to załaczniki FORUM w 14709 plikach.
– 1 GB to skrzynki mailowe w domenie sedina.pl.
– Baza danych MySQL: niezbędna do pracy sedina.pl to 331.14 MB.
– Wygenerowany ruch na serwerach home.pl od grudnia 2004 r. to 1009.74 GB.
– Portal obok adresu sedina.pl widoczny jest także jako: sedina.eu, sedina.org i sedina.szczecin.pl

Wspiera nas: