Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Jak ma wyglądać centrum Szczecina – o tym zdecydują architekci w międzynarodowym konkursie, który zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

Konkursem ma zostać objęty Złoty Szlak. Teren od alei fontann, przez plac Żołnierza, plac Solidarności aż do pl. Piotra i Pawła. Najpierw ma być opracowana ogólna koncepcja, a potem będą projekty na poszczególne fragmenty miasta.

Najważniejszymi punktami tego szlaku będą trzy miejsca: obecny piętrowy budynek w rejonie ulic: Papieża Jana Pawła II, ul. Obrońców Stalingradu, ul. Kaszubskiej, który jest przeznaczony do wyburzenia, następnie aleja kwiatowa oraz Centrum Dialogów Przełomu mające powstać na pl. Solidarności.

Budynek, w którym obecnie mieści się bank i punkt Telekomunikacji Polskiej ma być zrównany z ziemią. Jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, poza tym jest niezgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Na tym miejscu ma powstać nowy obiekt, który będzie pasował charakterem do galerii handlowej Kaskada, która będzie w pobliżu, a także do kamienic przy al. Papieża Jana Pawła II.

Drugim wielkim obiektem będzie Centrum Dialogu Przełomy na pl. Solidarności. To miałaby być szklana budowla, która przykryje pomnik Anioła Wolności – miejsce poświęcone historii Szczecina. Formą budynek miałby nawiązywać do projektowanej tuż obok filharmonii. Być może jednak architekci biorący udział w konkursie zaproponują inny pomysł.

Dużym wyzwaniem będzie też opracowanie koncepcji na aleję kwiatową. Zniknęły już stąd namioty, w których sprzedawano kwiaty, a pusty plac nie jest wizytówką miasta. Beniamin Chochulski, wiceprezydent Szczecina nie chce by powrócił tu handel.

– Słyszałem o pomyśle ustawienia tu takich kiosków multimedialnych, które w nowoczesny sposób informowałyby o historii miasta i regionu – mówi Paweł Bartnik, przewodniczący komisji kultury rady miasta, który zasiadać będzie w jury konkursu. – Kłopot jednak w tym, by ktokolwiek chciał chodzić aleją kwiatową. Do tej pory szczecinianie przechodzili tamtędy, bo kupowali kwiaty, teraz musi skusić ich coś innego.

Aleja ma być reprezentacyjnym i ekskluzywnym miejscem miasta. Każdy turysta wjeżdżający do Szczecina przez Trasę Zamkową, będzie ją widział. Przez najbliższy rok jednak nic się tu nie zmieni. Dopiero w połowie roku konkurs na koncepcję zagospodarowania zostanie rozstrzygnięty. Potem będzie czas na przygotowanie konkretnych projektów i ewentualne prace budowlane.

Ynona Husaim-Sobecka, Głos Szczeciński, 10 II 2009 r.