Szczecin przełomu wieków XIX/XX

„Szczecin przełomu wieków XIX/XX” to niezwykła wyprawa do miasta, którego już nie ma. Najnowsza książka Romana Czejarka przenosi nas w czasy kiedy nad Odrą tętniła życiem jedna z największych europejskich aglomeracji!

Sto lat temu przyjeżdżały tu koronowane głowy z całego świata – car Rosji, cesarz Austro-Węgier czy król Włoch… W szczecińskim Vulcanie budowano największe i najszybsze statki na świecie. W 1897 roku czterokominowy transatlantyk „Kaiser Wilhelm der Grosse” zdobył prestiżową Błękitną Wstęgę Atlantyku po raz pierwszy w historii odbierając trofeum z rąk Anglików. Dawna fabryka Stoewera produkowała nad Odrą cieszące się olbrzymim powodzeniem nowoczesne samochody i w każdym roku wypuszczała na rynek nowy model! W 1901 roku rozpoczęto budowę monumentalnych Tarasów Hakena. Ich niezwykły wygląd na prawie sto lat stał się symbolem dynamicznie rozwijającego się Szczecina. Jeżeli dodamy do tego naśladujące Paryż gwiaździste ronda w centrum miasta oraz wzorcowe parki wraz ze słynnymi wielopiętrowymi wieżami widokowymi otrzymamy zatrzymany na kartach książki obraz dawnego Stettina.

Autor pokazuje burzliwe dzieje miasta, przedstawia najbardziej charakterystyczne miejsca, pisze o sukcesach i o problemach oraz o ludziach, którzy sto lat temu mieszkali w Szczecinie. Wspólnie z czytelnikiem szuka też odpowiedzi na pytanie dlaczego o tym wielkim i pięknym Szczecinie z przed lat tak chętnie później po obu stronach granicy zapomniano. Pięknie ilustrowany album Romana Czejarka jest niezwykłym przewodnikiem zabierającym w magiczną podróż w czasie.

Książka zawiera wiele ciekawostek, niepublikowanych dotąd fotografii, danych statystycznych oraz dokumentów. Ma też wyjątkowo atrakcyjną szatę graficzną. Cennym uzupełnieniem jest indeks starych niemieckich nazw wraz z ich nowymi polskimi odpowiednikami.

„Szczecin przełomu wieków” to obowiązkowa lektura dla każdego kto interesuje się historią

Do książki dołączone są bezpłatne dodatki:
– reprint dawnego planu miasta z początku XX wieku
– płyta CD z utworami szczecińskich kompozytorów z przełomu wieków: Carla Loewe, Leona Jessela oraz Carla Teike, w oryginalnych zremasterowanych wersjach w jakich nagrano je kilkadziesiąt lat temu.

Publikacja pod patronatem medialnym Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl

Wydawnictwo Księży Młyn.
Format:320 x 220 mm, oprawa twarda.
ISBN: 978-83-61253-31-0.
Sugerowana cena detaliczna 79.00 pln.
W sprzedaży od 11 grudnia 2008.
Więcej na stronie: www.czejarek.pl/stettin

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.