Rozpoczyna się w rejonie kładki przy rondzie Giedroycia i biegnie do Odry. W najszerszym miejscu ma szerokość 4,2 m i wysokość 2,8 m.
To największy szczeciński kanał.
– W najszerszym miejscu pomieściłby średniej wielkości ciężarówkę – tłumaczy Bogdan Dynowski z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Kanał to pozostałość po niemieckiej myśli technicznej. Powstał ponad sto lat temu. Jego ściany wciąż wyglądają jak nowe – zostały zbudowane z cegły klinkierowej.
– Kiedyś płynęła tędy rzeczka – przypomina Tomasz Makowski ze ZWiK. – Została zabudowana kanałem.
Ceglany przewód jest posadowiony na palach, bo teren był grząski. Na wysokości ul. Ofiar Oświęcimia znajduje się – nieużywany dziś – zrzut śniegowy. Do tego miejsca trafiał śnieg zbierany zimą z ulic miasta. Potem spływał do Odry.
– Kiedy przyjdzie silniejszy deszcz ten największy w mieście kanał potrafi się wypełnić po brzegi – tłumaczy Dariusz Lewandowski ze ZWiK.
Przewód zbiera m. in. nadmiar wody z Rusałki oraz wody deszczowe z ulic i częściowo ścieki sanitarne. Obecnie w ramach programu „Poprawa jakości wody w Szczecinie? na Niebuszewie powstaje kanalizacja. W przyszłości wszystkie nieczystości z gospodarstw domowych będą trafiały do niej.
W Szczecinie jest ponad 1200 km kanalizacji.
Maciej Janiak, Głos Szczeciński, 19 XI 2008 r.
w ten kanał wpuszczono potok Osówka spływający ze Wzgórz Warszewskich przez jeziorka w Lesie Arkońskim i Parku Kasprowicza.Pierwotnie potok płynął swobodnie do Odry linią obecnej ul.Emilii Plater