Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Budynek przy pl. Lotników 7 zostanie zburzony. W przyszłym roku władze Szczecina zamierzają ogłosić konkurs na zabudowę tego terenu.

W budynku działa filia biblioteki miejskiej. Radni z komisji kultury marzyli o powiększeniu placówki. Odwiedzają ją nie tylko szczecinianie mieszkający w centrum, ale też na obrzeżach miasta. Tu jest największy wybór nowości i audiobooków. Okazja na spełnienie planów radnych nadarzyła się, kiedy tylko zamknięto sklep spożywczy na parterze.

– Liczyliśmy, że po lekkich pracach adaptacyjnych i remontowych, powstanie tu wypożyczalnia, a na piętrze czytelnia połączona z salonem literackim – mówi Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. W kasie miasta zarezerwowano na ten cel 150 tysięcy złotych. Wykonane ekspertyzy i projekty pokazały jak daleko jest to niewystarczająca kwota. Koszt remontu obu lokali wyceniono na prawie milion złotych.

– Badanie pokazało, że jest słaba konstrukcja. Na podłodze nie można postawić żadnego regału, a w bibliotekach musi to być podłoże wytrzymujące nacisk 500 kg na metr kw. – mówi dyrektor Marcinowski.

Jak się jednak niespodziewanie okazało, władze Szczecina mają duże plany związane z nieruchomością.

– Milion to spora gotówka. Zanim zleciliśmy remont, zapytaliśmy wszystkie wydziały w urzędzie o ten budynek – przyznaje Cezary Cichy, wicedyrektor wydziału kultury.

Wyszło na jaw, że budynek jest przeznaczony do wyburzenia, jako niezgody z planem zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość zostanie wystawiona na przetarg, ale wcześniej architekt miasta ma zamiar ogłosić konkurs na zabudowanie tego terenu.

– Przy wyburzeniu tego budynku wielkość terenu do zagospodarowania zdecydowanie się powiększy – przekonuje Ewa Nosek, architekt miasta.

Konkurs miałby być ogłoszony w przyszłym roku. Potem działka zostałaby sprzedana z obowiązkiem wykonania dokładnie takiej zabudowy, jaką zaproponują architekci.

– Co my zrobimy z tym księgozbiorem – martwią się bibliotekarze.

Trudno będzie znaleźć w tym rejonie miasta inny budynek nadający się na prowadzenie biblioteki.

Przedstawiciele komisji kultury chcą, by w warunkach konkursu architektonicznego, a potem przy sprzedaży terenu wpisać konieczność zarezerwowania w nowym budynku odpowiednich pomieszczeń dla miejskiej biblioteki.

Jeżeli uda się zrealizować zamierzenia władz miasta, centrum Szczecina może zupełnie zmienić swoje oblicze. Tuż obok powstanie galeria Kaskada.

Ynona Husaim-Sobecka, Głos Szczeciński, 13 XI 2008 r.