Powstanie archiwum żeglarstwa

Listy słynnego kapitana i podróżnika Ludomira Mączki, unikatowe zapiski pioniera zachodniopomorskiego żeglarstwa kpt. Kazimierza Haski, pamiątki z historycznych rejsów to wszystko znajdzie się w powstającym w Książnicy Pomorskiej archiwum żeglarstwa zachodniopomorskiego.

– Za dwa lata będziemy obchodzić 65-lecie polskiego żeglarstwa w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim – przypomina Piotr Owczarski z Komitetu Społecznego Żeglarski Szczecin.

Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej zwraca uwagę na duże znaczenie naukowe i historyczne powstającej kolekcji. – To będzie ogromne i cenne zaplecze do pracy naukowej – uważa.

W zbiorze znajdą się m.in. rękopisy, pocztówki, zdjęcia czy mapy z wytyczonymi trasami rejsów, a także pamiątki z wyprawy szóstki młodych podróżników, którzy dwa lata temu pokonali przejście północno – zachodnie, jeden z najtrudniejszych szlaków żeglarskich.

Zgromadzone eksponaty można będzie zobaczyć na wystawie w Książnicy już w przyszłym roku. Stworzenie Księgozbioru Żeglarskiego to kolejny pomysł stowarzyszenia „Żeglarski Szczecin”, które jest również pomysłodawcą utworzenia Muzeum Morskiego i Alei Żeglarzy.

Grażyna Górkiewicz, Polskie Radio Szczecin, 31 X 2008 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.