Opublikowane przez sedina w Portal.

Polskie Radio Szczecin i Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Szczecinie opublikowały we wrześniu br. płytę multimedialną, zawierającą archiwalne i współczesne materiały poświęcone wydarzeniom „Szczecińskiego Sierpnia ’88”. Jest to kolejny radiowy materiał z serii upamiętniającej przełomowe wydarzenia w historii Szczecina. Jako pierwsza wydana została w zeszłym roku płyta CD poświęcona wydarzeniom grudnia 1970 r.

Tegoroczna prezentacja zawiera materiały ukazujące wydarzenia sprzed 20 lat w trzech formach: dźwiękowej, fotograficznej i wideo. Zamieszczono na niej słuchowisko Sylwestra Woronieckiego „Strajk w porcie Szczecin 1988”, reportaż Janusza Wachowicza „Szczeciński Sierpień ’88”, 13 fragmentów archiwalnych audycji Radia Wolna Europa dotyczących sierpniowych wydarzeń w Szczecinie i zapis konferencji prasowej Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Szczecinie z udziałem władz Zarządu Portu Szczecin-Świnoujście i mecenasa Władysława Siły-Nowickiego z 24 sierpnia 1988 r. w świetlicy portowej. Poza tym na płycie obejrzeć będzie można także zbiór archiwalnych fotografii przedstawiających wydarzenia sierpniowe oraz film VHS o strajku nagrany na sprzęcie podziemnej „Solidarności”.

Strajk w Szczecinie był jednym z najważniejszych elementów strajków sierpniowych ’88. Protest ten stał się impulsem do zasadniczych przemian politycznych w Polsce, przełamywał bowiem impas drugiej połowy lat osiemdziesiątych w relacjach władza – opozycja.

Jak przekonują pomysłodawcy wydania płyty – „Strajk w Szczecinie był jednym z najważniejszych elementów strajków sierpniowych ’88. Protest ten stał się impulsem do zasadniczych przemian politycznych w Polsce, przełamywał bowiem impas drugiej połowy lat osiemdziesiątych w relacjach władza – opozycja. Mamy nadzieję, że zawartość płyty przyczyni się do przywrócenia pamięci bohaterom tamtych wydarzeń”.

Dla czytelników portalu sedina.pl mamy trzy zestawy płyt wydanych przez Radio Szczecin i IPN (Szczecińska Trylogia Grudnia’70 i Szczeciński Sierpień ’88) – wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Kto stał na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Szczecinie w sierpniu 1988 r.?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres: redakcja@sedina.pl – szczęśliwców powiadomimy o wygranej drogą mailową.