Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Najstarsze kino na świecie zaprasza na swoje „urodziny”.

26 IX 2008 r. (piątek)

15:45 „Rysa”, Polska, reż. M. Rosa, 2008 r., 95 min.

Joanna i Jan są kochającym małżeństwem z wieloletnim stażem. Pewnego dnia podejrzenia stopniowo kładą się cieniem na ich związku. Joanna dostaje od „życzliwego nieznajomego” informacje o rzekomej podłości, której dopuścił się w przeszłości jej mąż.

18:00 „O czym się nie mówi…”, Polska, 1939 r., 97 min, reż. Mieczysław Krawicz, w roli głównej: Stanisława Engelówna.

W roku bieżącym mija 110 rocznica urodzin i 60 rocznica śmierci Stanisławy Engelówny. W latach 1949-1958 pracowała w teatrach szczecińskich. Zmarła przedwcześnie w 1958 roku, w wieku zaledwie 50 lat. Jej grób, mieszczący się niedaleko głównej bramy Cmentarza Centralnego, przez wiele lat niszczał wśród wilgoci, porastając mchem. Staraniem szczecińskiego ZASP-u i Towarzystwa na rzecz Cmentarza Centralnego, m.in. dzięki publicznym kwestom, udało się w 2006 roku przywrócić mu dawny wygląd

Krajewski, urzędnik bankowy, poznaje pewnego dnia śliczną dziewczynę Franię. Zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, nazywa ją „Porankiem”. Frania odwzajemnia jego uczucie. Ale na przeszkodzie ich szczęściu stoi wstydliwa tajemnica, która okrywa prywatne życie dziewczyny. Film reklamowano jako „historię nieszczęśliwych dziewcząt, które z nędzy, z głodu raz zeszły z drogi moralności, staczały się coraz niżej i ginęły w kwiecie wieku i urody… To film o wielkie nieszczęśliwej miłości „upadłego anioła” do szlachetnego młodzieńca”.

20:30 Fala (Die Welle), Niemcy, reż. Dennis Gansel, 101 min.

Niemcy. Mając do wykonania tygodniowy projekt, nauczyciel Rainer Wenger proponuje swoim uczniom przeprowadzenie eksperymentu, by dzięki niemu mogli lepiej zrozumieć, na czym polegają totalitarne rządy. Zaczyna się swoista gra z podziałem na role z tragicznym zakończeniem. W ciągu kilku dni wprowadzona dyscyplina i poczucie więzi społecznej przeradzają się w prawdziwy ruch: Falę.

27 IX 2008 r. (sobota)

Filmy mojego dzieciństwa

10:00 „Przygody Ali Baby i 40 rozbójników”, ZSRR, 1980 r., 137 min.

Baśń na podstawie „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Przygody młodzieńca, który okpił bandę 40 rozbójników

12:30 „Akademia Pana Kleksa”, Polska, 1983 r., 80 min.

Dziesięcioletni Adaś Niazgódka rozpoczyna właśnie przedziwną naukę w Akademii Pana Kleksa, który poza tym, że jest nauczycielem jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód, a w Akademii uczą się tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A. Adaś poznaje tajemniczego ptaka Mateusza, który kiedyś był księciem, znajduje tajemniczy guzik doktora Paj-Chi-Wo oraz poznaje tajemniczego fryzjera Filipa Golarza. Ten ostatni wprowadza do Akademii chłopca – robota, ażyby ją zniszczyć ….

16:40 „Rysa”

18:25 „Fados”, Portugalia/Hiszpania, 2007 r., reż. Carlos Saura, 90 min.

Muzyczny dokument Carlosa Saury – mistrza gatunku – poświęcony portugalskiej tradycji Fados. Fados to pełne pasji i lamentu dziewiętnastowieczne pieśni – ballady, które stanowią wspólną spuściznę wszystkich Portugalczyków. Film Saury to próba przypomnienia i powtórzenia wielkiej tradycji poprzez muzyczne misterium tańca i śpiewu. Prawdziwa uczta dla oczu i uszu.

20:15 „Fala”

Paryż w Szczecinie

12:00 (kiniarnia) -„Alicja”, 1982 r., reż. Jacek Bromski, Polska/Belgia/W.Brytania, 91 min.

Zakochany w Alicji Biały Królik stara się różnymi sposobami zdobyć jej serce. W końcu mu się udaje, lecz zazdrosna Królowa Kier postanawia go zgładzić. Królik nie chcąc narazić ukochanej na zemstę królowej ucieka, co nieprzeczuwająca niebezpieczeństwa dziewczyna bierze za zerwanie. Zażywa samobójczą dawkę środków nasennych, ale zostaje uratowana. Po wyjściu ze szpitala jest świadkiem zamachu gangsterów na Królika . .

Kroniki i dokumenty z lat 1918–1930 (nieme filmy z udziałem tapera)

16:30 Zestaw I (kiniarnia)
– Wizyta Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Krakowie.1923 r.,4 min.
– Budowa pawilonów na Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu,1929 r., 12 min.
– Kronika PAT, lata 20., 7 min.
– Mody paryskie, lata 20.,7 min.
– Zabytki Łowicza i Arkadii, lata 20.,8 min.
– Kronika PAT, lata 20.,13 min.

18:00 „Rysa”

20:25 „Złodzieje”, Hiszpania, 2007 r., reż. Jaime Marques, 100 min.

On wyszedł właśnie z sierocińca. Ona to studentka z dobrego domu. Jego matka była najlepszą złodziejką w mieście. Ona kradnie z nudów. On ma wiedzę i doświadczenie. Ona chce przeżyć coś nowego. Oboje piękni i zdolni. Kradną coraz więcej, coraz lepiej, coraz szybciej. Ich wspólna pasja staje się coraz bardziej gorąca. Czy uda im się zrealizować skok życia?

28 IX 2008 r. (niedziela)

Filmy mojego dzieciństwa

10:00 „Krecik”, Czechosłowacja, reż. Zdenek Miler, 95 min.

Film opowiada o małym kreciku i jego niezwykłych, fascynujących przygodach. Krecik ma wielu przyjaciół, z którymi się bawi i wesoło spędza czas. W razie kłopotów jest zawsze pomocny, dlatego też jest bardzo lubiany. Nigdy się nie nudzi, ma głowę pełną szalonych pomysłów.

12:00 „Konik Garbusek”, ZSRR,1976 r., 62 min.

Opowieść o młodym chłopku Iwanie, został wysłany przez braci by podczas nocy pilnować zbiorów, gdyż co noc znikało jedzenie. W nocy Iwanowi ukazał się ognista klacz. Dzięki swemu dobremu sercu udało się Iwanowi osiodłać ową legendarną istotę. W zamian za jej uwolnienie Iwan miał zostać hojnie obdarowany. Otrzymał 2 piękne konie oraz małego kucyka, który potrafił mówić i znał odpowiedź na wszystkie pytania. Następnego dnia Iwan zorientował się, że konie zostały skradzione przez jego braci, którzy mają je zamiar sprzedać carowi. Gdy przybył na miejsce okazało się, że transakcja doszła już prawie do skutku. Chłopak nie zagarnął jednak pieniędzy a dzięki temu, że car dowiedział się kto jest prawowitym właścicielem koni, Iwan dostał propozycje pracy na dworze jako chłopiec stajenny

Paryż w Szczecinie:

11:00 (kiniarnia) „Jarosław Dąbrowski”, Polska, 1975 r., reż. B. Poręba, 145 min +PKF.

Biografia rewolucjonisty i jednego z wodzów Komuny Paryskiej na tle wydarzeń politycznych w Polsce, Rosji i Francji w latach 1862 – 1871. Losy Jarosława Dąbrowskiego od roku 1862, kiedy to służy jako sztabskapitan armii carskiej w Warszawie (tu poznaje swoją przyszłą żonę, Pelagię) i działa w tajnym Komitecie Oficerów Rosyjskich. Zamach Andrieja Potiebni na generała Ludersa, carskiego namiestnika Królestwa Polskiego. Aresztowanie Dąbrowskiego, wielomiesięczne śledztwo. Branka i wybuch powstania styczniowego. Ślub z Pelagią. Skazanie na 15 lat katorgi. Ucieczka zorganizowana przez demokratów rosyjskich i wyjazd wraz z żoną do Francji. Wiosna 1871 – Komuna Paryska. Jarosław Dąbrowski mianowany Głównodowodzącym Wojsk Komuny. Śmierć na barykadzie 23 maja 1871 roku

14:00 (kiniarnia) – Zestaw II

– Reportaż z wizyty Prezydenta Wojciechowskiego w Łańcucie, lata 20., 15 min.
– Reportaż z pierwszego przybycia „Batorego” do Nowego Jorku 1936 r., 9 min.
– Kronika PAT, koniec lat 30.,10 min.
– Widoki Warszawy, 20 min.

15:45 (kiniarnia) – Zestaw III
– Kronika,1920 r., 8 min.
– Podróż statkiem MS „Piłsudski”, po 1935 r., 23 min.
– Kronika PAT, 1933 r., 9 min.
– Obrazy z Polski, lata 30., 15 min.

17:30 „Fala“

20:00 „Złodzieje”