Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Zdjęto już neon Pleciugi z byłego budynku teatru lalek. Wkrótce rozpocznie się wyburzanie.

– Przy okazji wyprowadzki znaleźliśmy kompletną dokumentacje neonu, który był w Szczecinie od 36 lat – mówi Zbigniew Niecikowski, dyrektor Pleciugi. – Chcemy, by przynajmniej jego fragment zawisł na ścianie nowego teatru. Nie tylko dla pracowników Pleciugi, ale także dla szczecinian ma on ogromną wartość.

Napis jest w fatalnym stanie. Na razie trafi do teatralnych magazynów w Wielgowie.

Ścięto również dorodną lipę, która rosła przed teatrem. Drzewo zostało pocięte na mniejsze kawałki i będzie starannie suszone. Za dwa lata zostaną z niego wystrugane marionetki.

Wyburzenie Pleciugi jest to kolejny etap przygotowań do budowy „Galerii Kaskada”. W lipcu z pejzażu Szczecina zniknął budynek „Odry”. Przedsięwzięcie zrealizuje firma ECE. Jego szacunkowy koszt to 160 mln euro. Według planów firmy całkowita powierzchnia budynku wyniesie ok. 120 tys. metrów kwadratowych.

W centrum pomieści się około 160 sklepów i restauracji. Do dyspozycji kupujących będzie ok. 1200 miejsc parkingowych. ECE zamierza nadać architekturze nowego centrum handlowego śródmiejski, elegancki charakter. Nazwa galerii nawiązywać ma do dawnej restauracji „Kaskada”. która spłonęła na początku lat 80.

ika, luk, Głos Szczeciński, 11 IX 2008 r.