Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

– Nie ma żadnego zagrożenia. Już wkrótce „Arkona” będzie zburzona, a na jej miejscu będzie nowy hotel – obiecują władze Orbisu.

Prace mają się zacząć jeszcze w tym miesiącu. „Arkonę” zastąpi „Mercure”.

Kilka dni temu w mediach pojawiły się informacje o kłopotach z rozpoczęciem budowy. Chodziło o brak inwestora.

– To jakiś nonsens. Przecież to my jesteśmy inwestorem. Nie mam pojęcia kto wymyślił taką bzdurę – mówi jeden Ireneusz Węgłowski, wiceprezes spółki Orbis Grupa Hotelowa.

Wybrano już firmę, która ma zburzyć obecny budynek. Według Węgłowskiego prace mają się zacząć w ciągu najbliższych tygodni. To już kolejny termin. Hotel jest zamknięty od listopada ubiegłego roku. Zdaniem mieszkańców i turystów, obecny wygląd „Arkony” jest niechlubną wizytówką szczecińskiej starówki.

Wyburzenie zajmie kilka, kilkanaście dni. Potem na plac budowy wejdą archeolodzy. Nie wiadomo jak długo tam pozostaną. Wszystko zależy od tego co znajdą w ziemi. Dopiero po pracach archeologicznych zacznie się budowa „Mercure”. Ma być gotowy w ciągu czternastu miesięcy. Nowy hotel będzie miał 4 piętra i 150 pokoi. W podziemiach znajdzie się miejsce na 45 samochodów. „Mercure” ma wyglądem komponować się z istniejącą już zabudową Podzamcza. Będzie miał spadzisty dach, podobnie jak istniejące już kamienice.

Następca Arkony będzie dwunastym hotelem Mercure w Polsce. Na razie ceny nie są znane. W Poznaniu nocleg w Mercure kosztuje ok. 90 euro (ceny są ruchome w zależności od obłożenia, czy pory roku). Nowy właściciel gwarantuje częste promocje.

Mariusz Parkitny, Głos Szczeciński, 4 IX 2008 r.