Opublikowane przez sedina w Miejsca.

Niebawem rozpocznie się projekt odtworzenia komnat książęcych w Zamku Książąt Pomorskich.

Trwają jednocześnie przygotowania do renowacji prawie 100 eksponatów, które wypełnią remontowane sale.

Cały zespół pracowników Zamku pracuje nad przygotowaniem programu prac związanych z odtworzeniem komnat książęcych.

– Nie zachowały się wprawdzie żadne ikonografiki z interesującego nas okresu, ale kolorystykę wnętrz opracowujemy na podstawie dokumentów i istniejących opisów – mówi Renata Zdero, historyk sztuki.

Do wyremontowanych sal trafią zbiory własne i pozyskane w długoletni depozyt z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Są wśród nich rzeźby renesansowe i barokowe o charakterze religijnym i świeckim, oraz obrazy o charakterze pasyjnym. Najstarsze pochodzą z końca XV w.

Po przygotowaniu eksponatów udostępnione zostaną zwiedzającym stałe ekspozycje poświęcone książętom z rodu Gryfitów m.in. galeria portretów książęcych czy zrekonstruowane postacie księcia Jerzego I i księżnej Amalii. Będzie można też oglądać przedmioty codziennego użytku, takie jak dzbany, kufle, talerze czy świeczniki.

– Pierwsze efekty prac przedstawimy pod koniec roku. Wtedy udostępnimy zwiedzającym Sale Księżnej Mirosławy i Księcia Barnima – zapewnia zastępca dyrektora Roman Biłas.

W dalszej kolejności planowane jest oddanie do użytku odnowionych: Sali Świetoborzyców, holu przed Salą Bogusława oraz dawnego kościoła zamkowego.

Paweł Pązik, Głos Szczeciński, 3 IX 2008 r.