Opublikowane przez sedina w Ciekawostki.

Pionier najprawdopodobniej pozostanie najstarszym kinem na świecie. Jego właściciel Jerzy Miśkiewicz odszukał w Książnicy Pomorskiej dowody na to, że kino działa bez przerwy od 1907 roku, o dwa lata dłużej niż zapisano w Księdze Rekordów Guinessa.

– Wśród dokumentów potwierdzających ponad 100 lat działalności Pioniera jest reklama z 1943 roku, w której pojawia się informacja o 36-leciu kina – powiedział Miśkiewicz. Teraz szuka dokumentu z dokładną datą powstania Pioniera. Prawdopodobnie było to na przełomie lutego i marca 1907 roku.

Jednocześnie okazało się, że duńskie kino Biograf-Teater, które w księdze rekordów na krótko zdetronizowało Pioniera, miało przerwę w działalności w latach 80.

Stare dokumenty, które potwierdzają powstanie kina Pionier w 1907 r., znalazł już półtora roku temu Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl.

Małgorzata Klimowicz, Polskie Radio Szczecin, 27 VIII 2008 r.


Polskie kino Pionier najstarsze na świecie

Szczecińskie kino Pionier najprawdopodobniej obroni tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie – dowiedział się serwis internetowy tvp.info. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że zostanie zdetronizowane przez kino z Danii, ale są nowe dokumenty korzystne dla naszego Pioniera.

Pionier został wpisany trzy lata temu do – obchodzącej 53. urodziny – Księgi Rekordów Guinnesa.

Według zgłoszenia szczecińskie kino działa nieprzerwanie od 26 września 1909 roku. Jednak kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że Pioniera zdetronizowało duńskie kino Biograf-Teater, założone rok wcześniej. Tytuł najstarszego kina pozostanie chyba jednak w Polsce.

– Właśnie wczytuję się w dokumenty, z których wynika, że duńskie kino w latach 80. miało przerwę w działalności – mówi Jerzy Miśkiewicz, właściciel Pioniera – Tymczasem Pionier działa nieprzerwanie od 100 lat, a nawet dłużej – dodaje Miśkiewicz.

Dlaczego dłużej? Miśkiewicz, przeszukując archiwalia – m.in. przedwojenne niemieckie księgi telefoniczne, dokumenty związane z budynkiem, a także sprawozdania z kontroli przeprowadzanej przez straż pożarną – znalazł dowody, że Pionier działał co najmniej dwa lata dłużej niż to wynika ze zgłoszenia do księgi. To ostatecznie powinno przesądzić polsko-duński spór o najstarsze działające bez przerwy kino.

Magdalena Rychter, tvp.info, 27 VIII 2008 r.