Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Nie będzie okrętów, które miały wziąć udział w obchodach szczecińskiego strajku – taką decyzję podjął minister Klich.

Organizatorzy obchodów szczecińskiego protestu 1988 roku zorganizują własny statek, a policja udostępni helikopter.

W inscenizacji wydarzeń z sierpnia roku 1988, która odbędzie się 3 września miały wziąć udział okręty marynarki wojennej.

– Minister Klich raz wyrażał zgodę, innym razem nie, a w końcu odpowiedziano nam, że cała polska flota będzie w tym czasie na manewrach – ironizuje Piotr Jania, współorganizator obchodów. – Nie wierzą w to nawet ci, którzy dali taką odpowiedź.

– Poradzimy sobie siłami portowymi, będzie „Strażak” ucharakteryzowany na jednostkę bojową – dodaje Agnieszka Kuchcińska. – Za to policja bez problemu udostępniła nam śmigłowiec, który będzie zrzucał ulotki.

Najbardziej widowiskowe przedstawienia wydarzeń sprzed 20 lat odbędą się 3 września. Organizatorzy planują wielkie widowisko „Światło i dźwięk”, debatę z udziałem sławnych ludzi tamtego okresu „Czy tak miało być” oraz koncert wśród dźwigów portowych.

Wśród zaproszonych był Lech Wałęsa, ale do dziś nie podjął decyzji.
– Będzie, to dobrze, a jak nie, też dobrze – mówi Jania nie komentując niechęci byłego prezydenta do przyjazdu do Szczecina.

Organizatorzy zaprosili również Donalda Tuska, ale kancelaria premiera nawet nie pofatygowała się, by odpowiedzieć odmownie. Prezydent też nie będzie, ale obiecał przysłanie ministra Michała Kamińskiego. Kontrowersyjną i różnie odbieraną decyzją było zaproszenie także Aleksandra Kwaśniewskiego.

– Zaprosiłam byłego prezydenta do udziału w debacie okrągłostołowej, która emitować będzie Polskie Radio Szczecin – wyjaśnia Kuchcińska. – Na razie odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

Przeciwko zaproszeniu Kwaśniewskiego zaprotestowały stowarzyszenie Kontra’2000 i wiele organizacji Solidarności.

Począwszy od 1 września rozpocznie się szereg imprez. Na szczególną uwagę zasługują m.in. specjalny koncert 3 września w katedrze o godz. 12, na który przyjeżdża kapelmistrz z Wrocławia. A także 5 września pokaz materiałów archiwalnych w TVP o godz. 19, w tym filmu amatorskiego nakręconego podczas strajków.

– W 1980 r. byliśmy, jako Szczecin pierwsi i nasze postulaty były o niebo lepsze, niż gdańskie i do dziś niespełnione – mówi Piotr Jania. – Stąd być może przez 20 lat pomijano milczeniem najważniejsze wydarzenia sierpnia 1988 r. w Szczecinie, gdzie tworzyła się prawdziwa, a nie medialna jak w Gdańsku historia.

Program obchodów 20. rocznicy szczecińskiego Sierpnia ’88

Impreza pod patronatem honorowym Prezydenta RP

26 sierpnia 2008 r., godz. 18.25
Emisja reportażu „Szczeciński Sierpień ’ 88. Demontaż systemu”. Miejsce: TVP, program 3.

28 sierpnia 2008 r., godz. 20.00
Koncert „Bardowie pokoleń”. Wystąpią: Leszek Wójtowicz, Łona & the Pimps, Paweł Kukiz i Piersi. Miejsce: Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, ul. Niemierzyńska 18 A.

1 września 2008 r.
Przekazanie szkołom pakietu edukacyjnego „Sierpień ’ 88” przygotowanego przez IPN.

2 września 2008 r.

godz. 9.00
Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Zarejestrujcie nam Solidarność”, ukazującą wagę strajku sierpniowego w Porcie Szczecińskim i zakładach komunikacji miejskiej w 1988 r. na tle wydarzeń w Polsce tego okresu. Miejsce: Park Hotel

godz. 18.00
Wręczenie „Honorowej Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego” przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego osobom, które odegrały ważną rolę podczas szczecińskiego Sierpnia ’88. Miejsce: Sala Bogusława na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

godz. 20.30
Koncert organowy „Tym, którzy mieli odwagę”. Miejsce: Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba

3 września 2008

godz. 10
Uroczystości w porcie: Złożenie kwiatów przy pomniku upamiętniającym ważne wydarzenia historyczne porcie w (z udziałem portowców, przedstawicieli najwyższych władz RP, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej województwa zachodniopomorskiego, reprezentantów NSZZ „Solidarność”).
Przejście do portowej stołówki, w której 20 lat temu toczyły się obrady MKS. Krótkie przypomnienie wydarzeń szczecińskiego Sierpnia ’ 88. Wręczenie odznaczeń państwowych osobom, które w wydarzeniach sierpniowych odegrały najważniejszą rolę. Miejsce: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA przy ul. Bytomskiej brama główna, stołówka przy bramie głównej.

godz. 11.30
Przemarsz portowców ulicami Szczecina do Bazyliki Archikatedralnej na Mszę Świętą na pamiątkę marszu kończącego strajk w 1988 r. Miejsce wymarszu: brama główna portu.

godz. 12.00
Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jakuba

godz. 16.00
Debata historyczna „Sierpień ’88 – Okrągły Stół czy tak miało być?” (transmisja radiowa). W debacie wezmą udział uczestnicy obrad Okrągłego Stołu. Dyskusji będą przyglądać się uczniowie szczecińskich liceów. Miejsce: Sala S-1 Polskiego Radia Szczecin

godz. 20.30
Widowisko „Światło i dźwięk”. Odtworzenie najbardziej dramatycznych chwil z czasów strajku ataku okrętów desantowych na port. Miejsce: Port w Szczecinie, wejście na teren portu bramą przy Wolnym Obszarze Celnym, ul. Bytomska 14.

godz. 21.00
„Koncert wśród dźwigów”: piosenki Republiki wykonają zespoły: Agressiva 69, Pogodno, Bończyk & Krzywański, Bracia, Kobranocka, Grzegorz Turnau, Maciek Silski. Miejsce: plac przed Wolnym Obszarem Celnym w Szczecinie, ul. Bytomska 14

4 września 2008, godz. 17.00
Spotkanie w kościele oo. jezuitów na Pocztowej: Biesiada po 20 latach spotkanie osób, które 20 lat temu wspierały strajkujących. Pokaz filmu amatorskiego, nakręconego 20 lat temu podczas strajków, na którym utrwalono m. in. sceny z zakończenia strajku i pochód ulicami Szczecina.
Wystawa fotograficzna pt. „Non violence” – opowieść o działalności Szczecińskiego Klubu Katolików. Po wernisażu dyskusja pt. „Różne drogi do wolności”.
Miejsce: Kościół oo. jezuitów przy ul. Pocztowej w Szczecinie.

5 września 2008, godz. 19.00
Pokaz materiałów archiwalnych TVP z sierpnia 1988 r., filmu amatorskiego nakręconego podczas strajku, przesłuchanie audycji Radia Wolna Europa przedstawiających wydarzenia Sierpnia ’ 88 w Szczecinie. Miejsce: Klub Alter Ego w Szczecinie.

Marek Rudnicki, Głos Szczeciński, 26 VIII 2008 r.