Opublikowane przez sedina w Ciekawostki.

Pękła rura pod ulicą Kuśnierską. ZWiK wykopał dziurę bez wiedzy ZDiTM. Dziurę zasypano, jezdnię uszkodzono.

– W przyszłym tygodniu zorganizujemy spotkanie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji – mówi Irena Starosta z ZDiTM.

Spytaliśmy ją o to, czy jej firma wyciągnie konsekwencje w stosunku do ZWiK za to, że rozpoczęto prace bez zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Prace na ul. Kuśnierskiej mają też drugi wymiar. Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków chciał, by przy okazji prac ziemnych miasto odnowiło tę krótką uliczkę. To po niej przechodzą codziennie setki turystów. Ich autobusy zatrzymują się na Podzamczu i stąd przez ulicę Kuśnierską idą na zamek. Ludzie nie zostawiają suchej nitki na odpowiedzialnych za stan uliczki.

– Jeszcze przed The Tall Ships’ Races rozmawiałam z panami prezydentami na temat konieczności remontu ul. Kuśnierskiej – mówi Ewa Stanecka, wojewódzki konserwator zabytków. – W konsekwencji w okolicznych ulicach bruk szybko przełożono, a o Kuśnierskiej zapomniano.

W poniedziałek konserwator wystosuje w tej sprawie pismo do prezydenta Piotra Krzystka. A przy okazji do ZDiTM oraz ZWiK.

– Cała ta ulica wraz z chodnikami, to wstydliwa wizytówka miasta – uważa Ewa Kulesza-Szerniewicz, zastępca wojewódzkiego konserwatora. – O jej naprawę nie tylko monitowaliśmy w rozmowach, ale również oficjalnie wystąpiliśmy do miasta. Odzewu nie było. A teraz była okazja, gdy rozebrano kawałek jezdni, by naprawić już całość.

Robotnicy ZWiK pracę zakończyli. Od początku to była partanina. Wydobywany z jezdni bruk rzucali bezmyślnie „na kupę”. Kostka średniowieczna, wymaga specjalnego traktowania. I umiejętności odtworzenia brukowania. Przy wyjmowaniu należy składać ją tak, jak tkwiła w bruku, żeby bez trudu uzyskać poprzedni wygląd. Po ingerencji ZWiK bruk sterczy. Na domiar złego między niechlujnie wciśniętymi kamieniami wystaje jakaś rura.

Marek Rudnicki, Głos Szczeciński, 18 VIII 2008 r.