Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

W 1928 r. na ulice Szczecina wyjechały pierwsze autobusy. W sobotę 23 VIII 2008 r., podczas obchodów 80-lecia komunikacji autobusowej w Szczecinie, będziemy mieli okazję poznać teraźniejszość i tajniki autobusów, także tych historycznych, pośród których będzie także kilka zabytkowych autobusów z innych miast Polski, które specjalnie na tę okazję przyjadą do Szczecina.

Obchody 80 lat komunikacji autobusowej w Szczecinie będą trwać w dniach 22-24 VIII 2008 r. W tym czasie odbędzie się między innymi zlot zabytkowych autobusów, a także VII ogólnopolski zjazd stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiej. Część otwarta dla szerokiej publiczności odbędzie się w sobotę 23 VIII 2008 r., kiedy to o godz. 11:00 rozpocznie się dzień otwarty Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie (ul. Niemierzyńska 18a) i wystawa historycznych autobusów, a także wystawa fotografii obrazujących kolejne etapy życia komunikacji autobusowej. Ok. godz. 12:30 z dziedzińca dawnej zajezdni tramwajowej Niemierzyn wyruszy ogólnodostępna parada autobusowa, która przez centrum miasta i Wały Chrobrego, gdzie odbędzie się 15-minutowy postój (tzw. fotostop), zawiezie uczestników imprezy na teren Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” (ul. Klonowica 5), gdzie odbędzie się dzień otwarty zajezdni oraz wystawa współczesnego taboru autobusowego. Impreza zakończy się o godzinie 15:00. Dojazd oraz powrót z imprezy będzie możliwy dzięki uruchomionym w tym dniu przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego specjalnym bezpłatnym liniom autobusowym o numerach 800, 801, 802, 803 i 804, kursującym z różnych miejsc Szczecina i Polic na ulicę Niemierzyńską. Po zakończeniu imprezy, te same bezpłatne autobusy rozwiozą uczestników imprezy z zajezdni przy ul. Klonowica po Szczecinie i Policach. Udział we wszystkich punktach programu, w tym przejazd liniami specjalnymi 800-804, zwiedzanie wystaw oraz przejazd w paradzie autobusowej, jest bezpłatny.

Dojazd bezpłatnymi liniami autobusowymi:
800: Zawadzkiego 10:30, przystanki: Zawadzkiego kościół, Wernyhory, Osiedle Kaliny, Osiedle Przyjaźni, Turzyn dworzec, Plac Kościuszki, Niepodległości, Plac Rodła.
801: Osiedle Słoneczne 10:30, przystanki: Sanktuarium, Emilii Gierczak.
802: Osiedle Bukowe 10:35, przystanki: Jasna osiedle, Zdroje krzyżówka.
803: Police Osiedle Chemik 10:30, przystanki: Police Piłsudskiego rondo, Komuny Paryskiej, Sczanieckiej.
804: Police Rynek 10:25, przystanki: Police Mścięcino krzyżówka, Bandurskiego, Warszewo kościół, Duńska.

Organizatorami obchodów 80-lecia komunikacji autobusowej w Szczecinie są: Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej, Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie oraz Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” Sp. z o.o. Cztery zabytkowe autobusy, które przyjadą do Szczecina z innych miast Polski (dwa autobusy z Warszawy oraz po jednym z Bydgoszczy i Poznania), zjawią się w naszym mieście dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Szczecin. Ponadto obrady zjazdu stowarzyszeń miłośników komunikacji miejskiej odbędą się dzięki pomocy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Szczecinie (pierwszy w historii taki zjazd zorganizowało Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej w 2002 roku, później co rok kolejne podobne stowarzyszenia w Polsce organizowały następne zjazdy, a w tym roku po raz drugi w historii zjazd stowarzyszeń odbędzie się w Szczecinie).

Szczegółowy program obchodów: http://infoludek.pl.