Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

To już przesądzone. Na początku września ma się rozpocząć rozbiórka jednego z najstarszych szczecińskich hoteli. Powodem zwłoki była… antena.

„Arkonę: zastąpi czterogwiazdkowy Mercure. Terminy rozbiórki były przesuwane kilkakrotnie. Ostatni był w sierpniu. Wrześniowy ma być ostateczny.

– Mieliśmy kłopot z umowami, które były pozawierane przez poprzedniego właściciela. Teraz już wszystko jest wyprostowane – mówi Ireneusz Węgłowski, wiceprezes spółki Orbis Grupa Hotelowa.

Chodziło głównie o antenę do odbioru sygnału telefonii komórkowej. Jest zamontowana na dachu hotelu. GSM nie zgodził się na szybsze zakończenie umowy. A Orbis nie chciał płacić wysokich kar umownych.

– Zdecydowaliśmy się poczekać do wygaśnięcia umowy. I teraz nie ma już przeciwwskazań, aby zacząć rozbiórkę. Chcemy ją zacząć we wrześniu – dodaje Węgłowski.

„Arkona” zostanie zburzona tradycyjną metodą, tzn. przy użyciu spychaczy i rozbierania ścian. Ma to potrwać kilka-kilkanaście dni. Trwa wybór wykonawcy prac. Potem na plac budowy wejdą archeolodzy. Nikt nie wie ile czasu zajmie im badanie podziemi.

– Mieliśmy już przypadki, że wykopaliska trwały półtora roku. Mamy nadzieję, ze w tym wypadku będzie krócej – marzy Węgłowski.

Dopiero po pracach archeologicznych zacznie się budowa „Mercure”. Ma być gotowy w ciągu czternastu miesięcy. Nowy hotel będzie miał 4 piętra i 150 pokoi. W podziemiach znajdzie się miejsce na 45 samochodów. „Mercure” ma wyglądem komponować się z istniejącą już zabudową Podzamcza. Będzie miał spadzisty dach, podobnie jak istniejące już kamienice.

Następca Arkony będzie dwunastym hotelem Mercure w Polsce. Każdy jest inny, bo ma własny motyw przewodni nawiązujący do historii danego miasta. W Szczecinie będzie to prawdopodobnie nawiązanie do morskiego charakteru. Przyciągać ma kuchnia regionalna. Wśród wielu atrakcji dla gości będzie pakiet dla zakochanych. To nocleg w specjalnie przygotowanym pokoju, ze śniadaniem do łóżka, kolacją przy świecach i fitnessem. Na razie ceny nie są znane. W Poznaniu nocleg w Mercure kosztuje ok. 90 euro (ceny są ruchome w zależności od obłożenia, czy pory roku). Nowy właściciel gwarantuje częste promocje.

Mariusz Parkitny, Głos Szczeciński, 12 VIII 2008 r.