Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Jeszcze około trzech tygodni potrzebuje zespół architektów projektujących budynek centrum handlowego Kaskada, aby przygotować koncepcję zagospodarowania odkrytego na placu budowy muru.

ECE, inwestor budujący galerię handlową obiecuje jednak zachować cenne znalezisko. Projektanci firmy ECE pracują nad trzema koncepcjami. Sprawa nie jest prosta. Jak przyznał Jacek Połomski, nadzorujący prace na placu budowy, w miejscu, gdzie najłatwiej byłoby wyeksponować mur wewnątrz galerii handlowej, jest on najbardziej zniszczony. – Najlepiej zachowana część muru jest w miejscu, gdzie jest zaplecze gospodarcze sklepu.

Zdaniem Małgorzaty Gwiazdowskiej, miejskiego konserwatora zabytków, najlepszym rozwiązaniem mogłoby być zachowanie muru na otwartej przestrzeni pomiędzy budynkiem banku PKO, a centrum handlowym. W tym miejscu najlepiej zachowały się tworzące mur cegły. Są jednak poważne problemy techniczne. – Tam jest duża ilość kabli elektrycznych, które zasilają miasto.

Archeolodzy zmierzyli i opisali już odkryty fragment umocnień Szczecina. Nadal nie wiadomo, czy mur pochodzi z XVIII wieku, czy może jest o sto lat starszy.

Aneta Łuczkowska, Polskie Radio Szczecin, 12 VIII 2008 r.


Komentarze prosimy zamieszczać tutaj.