Opublikowane przez sedina w Ciekawostki.

Koparka na budowie centrum handlowego Kaskada nieoczekiwanie odsłoniła stare mury z XVIII wieku.

– Co budowa w Szczecinie, to nowe odkrycia – mówią budowlańcy. – Ledwie przystąpiliśmy do zasypywania starych piwnic po starej Kaskadzie, a tu kolejna ciekawostka.

Mury sięgają na głębokość 6 metrów. Mają metr grubości. Zbudowane zostały z cegły o niespotykanych dziś wymiarach 32 na 15 cm.

– To był mur oporowy do wału ziemnego – tłumaczy archeolog Roman Kamiński. – Obok była fosa o głębokości 4-5 m. Mur poprowadzony był prawdopodobnie w stronę Bramy Portowej.

– Ten mur kurtynowy powstał w XVIII w. i łączył poszczególne forty – dodaje inny archeolog, Sławomir Słowiński. – Ten akurat odbiegał od Fortu Wilhelma. Jest wyjątkowo dobrze zachowany, co nie jest częste. Być może dlatego, że odkryliśmy go w miejscu, gdzie był park przy dawnym pałacu, dziś PKO BP.

Koparka swym ramieniem sięga tylko na kilka metrów w głąb ziemi. Resztę trzeba odkopać ręcznie. Mur wprawdzie jest jak stosunkowo niedawno wybudowany, ale mimo to zostanie rozebrany w trakcie budowy nowej Kaskady. Potwierdza to Dariusz Krysiak, szef projektu z ramienia inwestora, firmy ECE Projektmenagement.

– To jest wykluczone, by pozostał – mówi. – Wprawdzie pod Kaskadą będzie jedna kondygnacja podziemna, sięgająca około 5 m pod ziemię, ale pod nią muszą być jeszcze fundamenty. A odkryty mur znajduje się w środku budowli.

Wyklucza też pozostawienie muru w piwnicach, jako ciekawostki dla turystów.
Zgodę na rozbiórkę muru musi jeszcze wydać konserwator zabytków i prawdopodobnie tak się stanie. Podobna zgoda jest już na stare piwnice pod byłą Kaskadą, które też odsłonięto. Tania Balcerzak z Pracowni Archeologicznej Zamku Książąt Pomorskich już je zinwentaryzowała. Obecnie są burzone.

– Tylko to znalazłem – Roman Kamiński pokazuje starą butelkę po winie z napisem „Ruckforth”. – Tu, gdzie jest mur nic nie powinno być, bo to budowla wojskowa. Więcej ceramiki odnajdujemy w miejscu, gdzie była Kaskada.

Marek Rudnicki, Głos Szczeciński, 18 VII 2008 r.