Opublikowane przez Gonia w Miejsca.

Marszałka Józefa Piłsudskiego (Friedrich-Karlstraße), jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic starego Szczecina. Przepiękne kamienice kryją w sobie zaskakujące wnętrza bram.

W tym katalogu dość obszerna dokumentacja fotograficzna, by podkreślić bogactwo zdobień. Szczególną uwagę proszę zwrócić na wnętrze bramy przejezdnej i przechodniej, eklektycznej kamienicy pod numerem 7. Przepiękne sufity przyozdobione freskami, a w narożnikach główkami aniołków, metalowe balustrady z elementami roślinnymi, zakończone bogato rzeźbionym słupkiem. W holu marmurowe schody, barwne płytki tworzą posadzkę.


W bramie pod nr 15 po wymianie starych okien na plastikowe, zastosowano interesujące rozwiązanie do zachowania pozostałości barwnych, witrażowych szybek. Te części, które przetrwały do naszych czasów wycięto wraz z ramą okienną i przymocowano do nowych okien. Niestety nie spotkało to zachowanych w dobrym stanie witraży w oknach klatki schodowej przy ul. Wielkopolskiej 24. Znikły po wymianie okien na nowe, a szkoda. Tego typu okna są już rzadkością i spotykane tylko we fragmentach, przykład: Piłsudskiego 21. Pozostałe bramy również posiadają ciekawe elementy zdobnicze, pilastry, ślepe arkady, pojawia się również sklepienie gwiaździste w kamienicy z 1901r. pod nr 24a. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.