Opublikowane przez sedina w Miejsca.

Nieczynny niemiecki cmentarz przy ul. Wapiennej został uporządkowany. Ma służyć teraz mieszkańcom Warszewa jako miejsce do spacerów.

Cmentarz zarastał przez dziesięciolecia. Dopiero w tym roku miasto znalazło pieniądze na jego uprzątnięcie oraz wyremontowanie znajdujących się tam elementów architektury.

– Na cmentarzu znajdowały się głównie niemieckie groby oraz około dziesięciu polskich – mówi Gabriela Wiatr z Zakładu Usług Komunalnych. – Ekshumacje ciał odbyły się jeszcze w ubiegłym roku.

Grób grobów

Cmentarz powstał prawdopodobnie jako parafialny około 1870 roku. Ostatnie pochówki odbyły się tutaj w latach 1946-48. W ramach prac porządkowych połamane płyty nagrobne ułożono w tzw. grobie grobów. Te nagrobki, które były w lepszym stanie, wkomponowano w betonowy obrys stojącej tu niegdyś kaplicy. Pozostały teren uprzątnięto, obsadzono drzewami i krzewami. Wytyczono też alejki spacerowe, na których ustawiono ławki.

– To chyba jedyne zielone miejsce na Warszewie – przyznaje Wiatr. – Dlatego chcieliśmy, by służyło ono mieszkańcom jako teren do wypoczynku. Skupione w jednym miejscu nagrobki mają natomiast przypominać spacerowiczom, że tak jak większość parków Szczecina jest to miejsce dawnego cmentarza.

Następny przy ul. Ostrowskiej

Podczas prac nie zapomniano o dzieciach. W parku stanął plac zabaw. O tym, że takie miejsce było potrzebne, świadczy zainteresowanie maluchów. Z urządzeń do zabawy dzieci korzystały jeszcze przed odbiorem technicznym placu przez ZUK. Prace trwały od maja do końca czerwca. Kosztowały 390 tysięcy złotych i zostały sfinansowane z budżetu miasta.

To nie koniec prac związanych z odnawianiem niemieckich cmentarzy w naszym mieście. W przyszłym roku planowany jest remont byłego cmentarza przy ul. Ostrowskiej. Projekt prac jest już gotowy.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 7 VII 2008 r.