Opublikowane przez sedina w Pomniki.

– Pomnik ze znakiem Rodła ma brudne litery i brakuje przy nim flagi – alarmuje przewodnik turystyczny Zdzisław Steć.

„Głos” interweniuje, by przywrócić pamiątce należyty wygląd.


Chodzi o kamień na skwerze przed Pazimem przy pl. Rodła.
– Litery są brudne, napis nieczytelny, do tego brakuje flagi – mówi Zdzisław Steć, przewodnik. – Ten pomnik to powinna być chluba i oczko w głowie miejskich urzędników. Wygląda na to, że nikt o niego nie dba.

Władze miasta przyznają, że nie planują w tym roku konserwacji pomnika. Nieważne, że ten akurat stoi w centrum Szczecina.

– Pomników w Szczecinie jest kilkaset, nie jesteśmy w stanie pilnować wszystkich – mówi Sebastian Wypych z Urzędu Miasta w Szczecinie. – Urząd w miarę możliwości zabezpiecza najpilniejsze potrzeby.

Pomniki w Szczecinie mają różnych właścicieli.
– Tym konkretnym pomnikiem zajmuje się Rada Osiedla Centrum, która wnioskowała o postawienie pomnika i zobowiązała się dbać o niego – tłumaczy Sebastian Wypych z Urzędu Miasta w Szczecinie. – Pomnik stanął w miejsce tablicy, wcześniej zamontowanej na bloku mieszkalnym. Gdy blok został ocieplony, tablicę zdjęto i postawiono ów pomnik.

Janusz Szpakowski, przewodniczący RO Centrum zapewnia, że flaga przy pomniku pojawia się przy okazji ważnych świąt. Nie jest zawieszona na stałe, bo kilkakrotnie była już kradziona, mimo tego, że na pl. Rodła działa policyjny monitoring.

– Zadbam o to, żeby pomnik został wyczyszczony – deklaruje Janusz Szpakowski.

Maciej Janiak, Głos Szczeciński, 24 VI 2008 r.