Opublikowane przez sedina w Ciekawostki.

W Szczecinie rozstawiono 15 niekonwencjonalnych ławeczek z surowców wtórnych. Wykonała je szczecińska rzeźbiarka Monika Szpener.

Ławeczki ustawiła spółka Remondis Szczecin w związku z obchodami 15-lecia działalności w naszym mieście. Wszystkie ławeczki wykonane zostały z surowców wtórnych, zgromadzonych w ramach prowadzonej przez spółkę selektywnej zbiórki odpadów. Artystyczne ławki pochłonęły m.in. pół tony tektury, 1500 umytych butelek plastikowych, 100 kg ścinek papierowych oraz 200 zużytych klawiatur komputerowych i 15 starych komputerów. Poza tym do ich tworzenia wykorzystano materiały dodatkowe, czyli plastik, żywicę, klej i metal. Ławki dzięki odpowiedniemu połączeniu materiałów są trwałe i estetyczne. Prace oprócz ciekawej formy plastycznej, nietypowego użycia materiałów, mają również charakter użytkowy.

Zanim ławeczki staną w kilkunastu reprezentacyjnych punktach miasta zostały pokazane na Jasnych Błoniach na tyłach Urzędu Miasta. Od razu wzbudziły ogromne zainteresowanie szczecinianin. – Są piękne i takie inne – mówiła starsza pani, która usiadła na ławeczce wykonanej z … elementów sztaplarki. Bardzo spodobała się też ławeczka obrazująca ideę „Floating Garden” będącej nową marką miasta.

Ustawienie ławeczek z surowców wtórnych wpisuje się w działania miasta. Szczecin stawia na wodę, zieleń, ekologię i jachting. Szczecin realizuje również kompleksowy program gospodarki odpadami, włącznie z budową Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Remondis Szczecin w ciągu 15-tu lat swojej działalności na rynku Pomorza Zachodniego był inicjatorem wielu inwestycji oraz akcji artystycznych i ekologicznych. Głównym celem podejmowanych działań jest edukacja społeczeństwa oraz zwiększanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Ławki miastu i mieszkańcom zostaną przekazane do użytkowania na trzy letnie miesiące, w październiku będą eksponowane w Muzeum Narodowym, a w okresie zimowym będą prezentowane w innych miastach przy wsparciu oddziałów spółki Remondis.

Monika Szpener jest absolwentką kierunku Rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 2003 roku, w pracowni prof. Józefa Szczypki. W 2005 rozpoczęła studia doktoranckie z zakresu sztuk plastycznych. Obecnie mieszka w Szczecinie.

Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą – od portretu i aktu poprzez instalacje i kompozycje rzeźbiarskie do akcji artystycznych. Głównym tematem prac artystki jest człowiek oraz przestrzeń przez niego kreowana w kontekście rosnącej konsumpcji. W swoich pracach wykorzystuje powszechne, codzienne materiały budując z nich przestrzenie charakteryzujące się silnymi odwołaniami do zachowań lub symboliki konkretnego czasu i miejsca, tworząc tym samym swoiste pomniki zastanej rzeczywistości. Projekty są przeważnie pracami interdyscyplinarnymi, łącząc w sobie nie tylko różnorakie techniki artystyczne, ale przede wszystkim aktywizującymi odbiorcę. Autorka wielu wystaw indywidualnych w kraju oraz uczestniczka wystaw zbiorowych i międzynarodowych projektów, m. in. Festiwal Transmediale ’08, Berlin; Performace Intermedia Festival, Szczecin/Berlin.

szczecin.pl