Opublikowane przez sedina w Pomniki.

Zamiast przenosić Pomnik Wdzięczności z Placu Żołnierza na nowy cmentarz przy Bronowickiej, uczyńmy z niego symbol upadku komunizmu – apeluje do szczecińskich radnych historyk Jan Piskorski.

Profesor zaproponował, aby obelisk wyremontować, a u jego stóp umieścić sowiecką gwiazdę, która jeszcze kilkanaście lat temu znajdowała się na szczycie pomnika. – Sponiewierana gwiazda częściowo wbita w ziemię, może nadłupana niczym w efekcie naturalnego upadku, byłaby zupełnie niesamowitym symbolem upadku komunizmu w Polsce i w Szczecinie.

Zdaniem profesora Piskorskiego, pomnik ma przypominać trudną historię Szczecina i być jednocześnie hołdem dla sowieckich żołnierzy, którzy tu polegli. Dla radnego Andrzeja Karuta, pomysłodawcy usunięcia pomnika z Placu Żołnierza, pomysł pozostawienia obelisku w centrum miasta jest, delikatnie mówiąc, oburzający. – To była zwykła okupacja i jeśli ktoś nie chce tego dostrzec, to współczuję mu, szczególnie jeśli jest profesorem.

Pod koniec czerwca w Książnicy Pomorskiej ma się odbyć debata o szczecińskich pomnikach. Radni chcą, aby w ramach tego spotkania doszło do szerszej dyskusji nad przyszłością Pomnika Wdzięczności.

Aneta Łuczkowska, Polskie Radio Szczecin, 4 VI 2008 r.