Opublikowane przez sedina w Portal.

We wtorek 20 maja podczas audycji „Szczecin we wtorek” zaprezentowany zostanie nowy drukowany rocznik „sedina.pl magazyn” oraz jego dodatek – płyta multimedialna sedina.radio zawierająca archiwalne audycje poświęcone historii Szczecina.

Rocznik Portalu Miłośników Dawnego Szczecina jest pismem popularyzującym historię lokalną. Celem stawianym sobie przez grono redakcyjne jest połączenie jedną klamrą współczesnej historii Szczecina z jego niemiecką przeszłością. Autorami tekstów w zdecydowanej większości są pasjonaci dziejów miasta, debiutujący na łamach Rocznika. Artykuły są owocem poszukiwań bibliograficznych i źródłowych, towarzyszą im archiwalne, często nie publikowane wcześniej zdjęcia. Ukazuje się raz w roku i stanowi podsumowanie działalności Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl

– Założeniem roczników jest, by jest teksty miały charakter popularyzatorski, dla wielu osób to początek przygody ze Szczecinem. W tym roku publikujemy 21 artykułów, tradycyjnie ich wybór powinien zadowolić ludzi interesujących się zarówno przedwojenną, jak i powojenną historią Szczecina – mówi Paweł Knap, redaktor naczelny rocznika.

„Szczecin we wtorek” to audycja nadawana w każdy wtorek o godz. 19. Wędrówki po minionych dziejach Szczecina prowadzą dziennikarka Agata Rokicka i Arkadiusz Bis, administrator portalu sedina.pl. Dzięki nim słuchacze Radia Szczecin mieli okazję poznać niejedną kartę bogatej historii Szczecina.

– To audycja dla tych, którym Szczecin nie jest obojętny – deklarowała Agata Rokicka w pierwszym wydaniu audycji, 3 października 2006 r. – Chcielibyśmy opowiadać o Szczecinie zarówno bliskim, jak i dalekim, współczesnym i historycznym. Wraz z powstaniem portalu marzyła mi się szczecinomania – wtórował Arek Bis.

Dzisiaj, po blisko 70 spotkaniach w eterze autorzy są przekonani o ich dużej wartości. – Najbardziej interesuje nas codzienność historii, a więc ludzie, którzy kiedyś żyli w tym mieście: jakie mieli rozrywki, gdzie chodzili na ciastka, a gdzie pili piwo, jakiej muzyki słuchali, gdzie się uczyli, gdzie pracowali itp. Podejmowaliśmy również takie tematy jak walki o Szczecin w 1945 r., Wydarzenia Grudnia’70, Sierpnia’80 i Grudnia’81 starając się jednak, by pokazać losy szczecinian uwikłanych w tę ‚wielką historię’.

Na płycie znalazło się 12 audycji „Szczecin we wtorek”. Jaki związek ze szczecińskim browarnictwem mają Trzej Królowie? Czy istnieje szczecińska kuchnia? Czy to prawda, że znany z opowieści o dobrym wojaku Szwejku cesarz Franciszek Józef odwiedził nasze miasto? Jak wyglądały modele szczecińskich samochodów Sedina i Arkona? Co kryje się pod tajemniczą nazwą: kryptonim Synteza? – na te (i wiele innych) pytań odpowiedzi znajdą Państwo na płycie sedina.radio

Na płycie znalazło się także 10 odcinków „Usług dla ludności”. To cykl krótkich materiałów dziennikarskich zrealizowanych przez Justynę Machnik w ramach audycji kulturalnej „Środek Miasta”. Ich kanwą są historie szczecińskich zakładów usługowych z przynajmniej 30-letnim rodowodem. W ostatnich latach podupadły, niszczeją. Ale rzemieślnicy wciąż są nieposkromieni w pracowitości, szacunku dla klienta i uwielbieniu swojego fachu.

Radio Szczecin i Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl zapraszają w najbliższy wtorek na spotkanie z autorami artykułów rocznika, autorami audycji i reportaży. Obecni będą szczecińscy rzemieślnicy – bohaterowie „Usług dla ludności”. Pokazana zostanie także interesująca kolekcja przedwojennych zdjęć Szczecina z muzeum w Greifswaldzie. Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 20 maja o godzinie 18:30 w radiowym studiu koncertowym S-1 (wejście od ulicy Niedziałkowskiego).