Opublikowane przez sedina w Miejsca.

Prezentujemy dziś ciekawy film prezentujący poszukiwania nieistniejących mostów kolejowych na Pomorzanach. Mamy nadzieje, że to dopiero początek współpracy sedina.pl oraz Video Panda Studio i wkrótce doczekamy się kolejnych produkcji.

Sami autorzy o filmie i o sobie piszą tak:

Pomorzany to dzielnica niegdyś nie będąca nawet częścią niemieckiego Szczecina. Wioska Pommerensdorf, bo tak brzmiała nazwa, miała więcej połączeń drogowych niż obecnie Pomorzany.

Dzięki uprzejmości p. Janusza Gądka i serwisu sedina.pl na mapę z 1937 r. zostały nałożone zdjęcia google earth i okazało się iż Pomorzany miały jeszcze dwa mosty. Pierwszy łączący obecną ulicę Inowrocławską (teraz jest to przedłużenie ulicy Budziszyńskiej) z Ustowem, a dalej z obecnym rondem Hakena, i drugi na końcu ulicy Ruskiej, która łączyła się z ulicą Na Skarpie a dalej (w linii prostej) z ulicą Budziszyńską (niem. Hitler Str.). Ulica Ruska nie istniała, 9-go Maja również, a biegnąca łukiem ulica nazywała sie Marienfelder Str. i była przedłużeniem obecnej ulicy… Białowieskiej. W miejscu gdzie dziś jest przejście do ulicy Białowieskiej (przez tory przy lokomotywowni), dawniej był tunel dzięki czemu ulica Białowieska (Marienfelder Str.) sięgała aż po Budziszyńską.
Torów kolejowych łączących Szczecin Główny z Dziewokliczem wtedy jeszcze nie było a droga która biegnie przez ogródki działkowe na „Międzytorzu” jest drogą łączącą oba mosty.

Jesteśmy pasjonatami fotografii, filmu oraz muzyki, a do tego uwielbiamy odkrywać tajemnice, i te mniejsze i większe, oraz zapisywać wszystko w formie cyfrowej… pokazać to innym, aby zachęcić ich do odwiedzenia tych miejsc w których przemawia czas.

Zobaczyć, Zwiedzić, Zaciekawić, Zachęcić… tym się kierujemy.

Motto: życie to chwila której nie można zatrzymać, ale można uwiecznić i wspominać.

Nasza strona: www.panda.internet.v.pl