Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Na wystawę dokumentującą historię szczecińskiego muzealnictwa zaprasza Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Do budowy gmachu Muzeum Miejskiego przystąpiono 22 maja 1908 r. Spełniło się tym samym życzenie szczecinian wyrażane już od wielu dziesięcioleci. Projekt powierzono miejskiemu architektowi Wilhelmowi Meyerowi-Schwartau.

Od początku 1910 r. pod kierunkiem dr. Waltera Riezlera pracował zespół twórców ekspozycji, którego zadaniem było rozmieszczenie i wyeksponowanie gromadzonych od ponad półwiecza różnorakich zbiorów. Parter i przyziemie przeznaczono na zbiory Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza, które od 1824 r. gromadziło świadectwa dziejów i kultury pomorskiej. Sale wypełniono sztuką sakralną, zbiorami etnograficznymi, zabytkami rzemiosła artystycznego i znaleziskami archeologicznymi, pochodzącymi z darów napływających z całego regionu.

Podstawę ekspozycji malarstwa stanowiły kolekcje Muzeum Miejskiego powołanego w 1857 r. przez Pomorski Związek Sztuki, który od 1843 r. nabywał ze składek członkowskich obrazy spośród dzieł nadesłanych na organizowane co dwa lata wystawy malarstwa. Stopniowo wzbogacały je cenne dary szczecinian. Prawdziwym skarbem Muzeum stały się również bogate kolekcje założonego w 1863 r. Muzeum Pomorskiego, znanego głównie ze zbiorów przyrodniczych Dohrnów oraz utworzonej przez Heinricha Dohrna ekspozycji rekonstruowanych rzeźb oraz ceramiki antycznej.

W ostatnich latach Muzeum Narodowe w Szczecinie dzięki środkom unijnym i wsparciu Miejskiego Konserwatora Zabytków odrestaurowało kamienne elewacje gmachu, a także odtworzyło pierwotną kolorystykę holu, przywracając budowli jej dawną świetność.

Justyna Machnik, Polskie Radio Szczecin, 17 V 2008 r.