Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Szczecin to ważna przystań artystyczna – tworzy ją wielu artystów. To oni wypełniają „pływające ogrody”, budując półwyspy, a dążąc do stałych lądów. To właśnie artyści mogą tworzyć prawdziwą markę tego regionu. Tylko potrzeba jeszcze pewnej pomocy ze strony władz. Profesjonalna promocja. Z doświadczenia dwóch edycji OTWARTEJ SZTUKI można powiedzieć, że artystów nie odwiedzają ani politycy, ani samorządowcy. Trzeba to zmienić – może pewnym impulsem będzie popularne ostatnio hasło: Szczecin Europejska Stolica Kultury.

Niekiedy bezpośrednio w naszym sąsiedztwie, w zamknięciu, tworzą nasi lokalni artyści. Wielokrotnie doceniani poza Szczecinem – tu niemal nieznani. Tacy Ambasadorowie Szczecina. Ich działalność jest niezwykle ważna dla budowania zarówno wizerunku miasta, jak i swoistego zapisu dla przyszłych pokoleń. Projekt OTWARTA SZTUKA skupia artystów działających na różnych polach. Ta różnorodność przyciąga również odbiorców sztuki – mieszkańców regionu. Dzięki akcji prezentujemy artystów wypowiadających się poprzez malarstwo, rysunek, grafikę, architekturę, fotografię.

W sobotę, niedzielę jak również poniedziałek wszystkie te pracowanie otworzą się przed naszymi mieszkańcami (terminy otwarcia poszczególnych pracowni są podane przy nazwiskach artystów). Chcemy pokazać ów tajemniczy proces twórczy, podzielić się magią tworzenia. Specjalnie dla Państwa otwieramy nasze pracownie. Można będzie też bezpośrednio od artysty kupić dzieło!!! Partnerem w projekcie, podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, jest GAZETA WYBORCZA. Wierzymy, że akcja ta ułatwi Państwu dotarcie do artystów. Liczymy również, że, podobnie jak w roku ubiegłym, uda się nam wypełnić tę pustkę, jaką jest promocja artystów w naszym mieście. Niestety, nasi artyści słabo się reklamują, są trudno dostępni. Nie ma także żadnej specjalnej polityki wspierającej artystów. Mamy nadzieję, że dzięki OTWARTEJ SZTUCE to się zmieni.

Szczególnie zapraszamy na ,,Spotkania twórców” 12 maja 2008 r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym ,,CUMA” w godzinach 12-14 na ulicy Monte Cassino 19a. Zaproszonymi artystkami, które poprowadzą spotkanie będą: Barbara Wawrzoła – osoba niedowidząca, która zaprezentuje swój dorobek malarski oraz Joanna Witowska – artystka plastyk i Mariola Grochowska – artystka plastyk. W ramach spotkania na terenie ogrodu edukacyjnego ,,Pod magnoliami” odbędzie się plener artystyczny uczniów Liceum Plastycznego a także wystąpi śpiewająca artystka.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie zarówno odbiorców sztuki, jak i artystów. Jest to jedna z nielicznych możliwości wejścia do tej trudno dostępnej artystycznej przystani.

Andrzej Łazowski
Prezes Stowarzyszenie CPT

Więcej: otwartasztuka.pl