Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Klub XIII Muz zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Z badań IPN”. Wykład zatytułowany „Nim Szczecin przywitał papieża… O przygotowaniach do wizyty Jana Pawła II w czerwcu 1987 r.” wygłosi Paweł Knap z OBEP IPN w Szczecinie.

Papieska wizyta w Szczecinie była planowana już na 1983 r. Władze państwowe jednak niechętnie patrzyły na potencjalną obecność papieża w mieście, które w przeszłości nieraz przysporzyło im politycznych kłopotów. Wtedy argumentem przeciw stała się rzekoma możliwość zamachu na jego życie.

Plany udało się zrealizować cztery lata później. Czwarta wizyta Karola Wojtyły w Szczecinie w czerwcu 1987 r., pierwsza i jedyna jako papieża Jana Pawła II, trwała ledwie 7 godzin i 15 minut. Miasto jednak przygotowywało się do niej przez wiele miesięcy, a przygotowaniom tym bacznie przyglądał się Wydział IV Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Szczecinie, odpowiedzialny za walkę z „wrogą” działalnością Kościołów i związków wyznaniowych.

Wykład odbędzie się 7 maja 2008 r. o godz. 18:00 w Klubie XIII Muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2.

http://ipn.gov.pl