Opublikowane przez Bartosz w Szczecinianie.

Yvonne weszła do marokańskiego nocnego klubu w towarzystwie kapitana Wehrmachtu. W chwilę potem przy barze dochodzi do ostrej wymiany słów i przepychanki między jej towarzyszem a oficerem Vichy. Interweniuje Rick, właściciel lokalu.

Rozgrywający się w „Rick’s Café Américain” epizod pochodzi z „Casablanki”, filmu, który zyskał miano kultowego, a którego popularność przerosła najśmielsze oczekiwania jego twórców. Rick to Humprey Bogart, w postać niemieckiego oficera wcielił się Hans Heinrich von Twardowski – aktor urodzony w Szczecinie. Dzisiaj mija 110 rocznica jego urodzin.

Von Twardowski zadebiutował w 1919 r. na deskach teatru Lessinga (Lessingtheater) w Berlinie. W 1920 r. wystąpił po raz pierwszy w filmie – „Gabinecie doktora Caligari”. Do początku lat 1930-tych zagrał w kilkudziesięciu niemieckich filmach niemych. Na uwagę zasługują „Lady Hamilton” z 1921 r. i „Lola Montez. Tancerka króla” z 1922 r. W produkcjach tych pojawił się w drugoplanowych rolach wraz z dwoma innymi szczecinianami – Heinrichem Georgem i Hugonem Döblinem, bratem Alfreda.

Pierwszym filmem dźwiękowym z udziałem v. Twardowskiego był „Król Paryża” z 1930 r. W 1931 r. wystąpił po raz ostatni w filmie niemieckojęzycznym. Po dojściu nazistów do władzy przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Przeważnie grał niewielkie role, w tym – od 1939 r. – w filmach antynazistowskich i wojennych. W 1942 r. wystąpił m.in. we wspomnianej „Casablance” i „Desperate Journey” z Ronaldem Reaganem, późniejszym prezydentem USA. W 1943 r. zagrał Reinharda Heydricha w filmie Fritza Langa „Hangman Also Die!” Jednocześnie był aktorem i reżyserem teatralnym.

Po wojnie wystąpił tylko raz – w jednym odcinku serialu „Robert Montgomery Presents” w 1952 r. Zmarł w Nowym Jorku 18 lub 19 XI 1958 r. w wyniku zawału serca.