Nowe wydanie książki o architekturze modernistycznej

W najbliższych dniach do księgarń trafi drugie wydanie książki „Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego”.

R. Dawidowski, R. Długopolski, A. M. Szymski, „Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na obszarze Pomorza Zachodniego”, Walkowska Wydawnictwo, Szczecin 2008, wydanie II.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 2001 r. W wydaniu drugim poprawiono tekst oraz zmieniono i poszerzono Katalog Obiektów. Ta część zasadniczo różni się od wydania I – całkowicie zmieniono układ kart (zrezygnowano z opisu obiektu wg standardu do.co.mo.mo) koncentrując się na bardziej czytelnym opisie obiektu oraz jego historii (dodano m.in. przedwojenny adres), dodano fotografie archiwalne, wykonano nowe zdjęcia współczesne, rzuty i rysunki. Dodano także trzy nowe karty obiektów nieopisanych w wydaniu I.

Książka jest monografią stanowiącą pierwszą część cyklu poświęconego prezentacji architektury XX wieku na terenie Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem Szczecina jako głównego ośrodka miejskiego regionu.

Książka składa się z dwóch części oraz katalogu obiektów.

Część I – „Podstawy estetyczne doktryny niemieckiego modernizmu” – poświęcona jest początkom europejskiego modernizmu jako nowej estetyce I poł. XX w., niemieckim korzeniom modernizmu (Werkbund, Bauhaus), oraz wpływowi rozwoju gospodarczego i sytuacji politycznej na architekturę Niemiec i Pomorza Zachodniego.

Część II – „Modernizm na terenie Pomorza Zachodniego” – zawiera przegląd wybranych projektów i realizacji, opisuje osiągnięcia modernizmu na Pomorzu Zachodnim, architekturę modernistyczną do i po 1933 roku. Katalog obiektów to usystematyzowane karty identyfikacyjne opisywanych budynków i budowli zawierające zdjęcia, plany, mapy oraz podstawowe dane architektoniczne.


Portal sedina.pl i Walkowska Wydawnictwo zapraszają do konkursu – nagrodą jest oczywiście książka.

Odpowiedz na pytania:

1. Podaj pełne nazwy (przedwojenną i powojenną) słynnego szczecińskiego obiektu modernistycznego, który przetrwał wojnę, a został zniszczony na początku lat 80. XX wieku.

2. Podaj obecną nazwę znanego modernistycznego obiektu przemysłowego, będącego jednym z symboli szczecińskiego portu.

3. Podaj nazwę szczecińskiego obiektu modernistycznego, który został ostatnio odtworzony wg swoich pierwotnych planów.

Wiadomość z odpowiedzią prześlij na adres walkowska@op.pl w temacie wiadomości wpisując Architektura modernistyczna – konkurs.

Decyduje kolejność napływania odpowiedzi, wygrywa wiadomość, która dotrze jako czwarta.

Powodzenia!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.