Golęcino i Gocław w obiektywie

Fotoklub Szczecin zaprasza na wernisaż wystawy fotografii pt. „Golęcino i Gocław w obiektywie”. Wernisaż odbędzie się 17 I 2008 r. o godzinie 16:30 w Galerii Schron przy ul. Ziemowita 10 Autorami fotografii są członkowie Fotoklubu Szczecin Artur Magdziarz AFRP, Marek Grum oraz Sławomir Stępień.

Jeśli mamy wrażenie, że niesamowite klimaty pokrytych patyną czasu starych dzielnic nie dotyczą Szczecina – to błąd. Autorzy fotografii pokazują nam, że w Szczecinie są miejsca, w których artysta znaleźć może wiele inspiracji. Podróż w tajemnicze okolice zaowocowała serią fotografii przepełnionych senną melancholią uliczek, zaułków, podwórek, które pamiętają poprzedni wiek, są miejscami niezmienionymi od dziesięcioleci. Trwają w swej formie jakby poza światem i szybko zmieniającą się rzeczywistością, nie tak znowu odległego centrum. Staranny dobór motywu, doskonała kompozycja, operowanie światłem przemieniło zastany pejzaż miejski w jego artystyczną wizję. Utrzymane w klasycznym kanonie piktorialnym fotografie wiodą nas w surrealistyczną, senną przestrzeń, w której nie brak jednak miejsc przepełnionych dramatyzmem. Nagła ekspresja promieni światła przenikających niedostępne zakamarki, pojawianie się w kadrze postaci ludzkich dają dowód na to, że życie tam płynie.

Galeria Schron to miejsce przygotowane przez Radę Osiedla Golęcino-Gocław w celu udostępnienia szerokiej publiczności osiedla i miasta. Właśnie 17 I o godzinie 16:30 wraz z wernisażem wystawy członków Fotoklubu Szczecin pt. „Golęcino i Gocław w obiektywie” zostanie ono udostępnione dla zwiedzających.

Ekspozycja przygotowana przez Radę Osiedla Golęcino-Gocław składa się również z prezentacji obrazów malarki Doroty Karandyszowskiej oraz z zestawu około 100 fotografii archiwalnych z okresu przedwojennego, na których pięknie prezentują się te dzielnice, wówczas będące miejscem wypoczynku Szczecinian. Miały one charakter letniskowo-wypoczynkowy i były celem wędrówek po rozrywkę, cudowne widoki na zjawiskowe rozlewiska Odry, pieszych wędrówek po wzgórzach i leśnych szlakach. Liczne kawiarnie, pensjonaty, przystanie, podmiejskie wille bogatych mieszczan dodawały tej części miasta letniskowego charakteru. Rada Osiedla stara się zaprezentować walory turystyczne Golęcina i Gocławia i przywrócić je miastu, wpisać na miejska mapę miejsc ciekawych, o walorach turystycznych wartych promowania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.