Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Dziś mija 37 lat od krwawej pacyfikacji protestów mieszkańców przez wojsko i milicję na ulicach Szczecina. W jej wyniku zginęło 16 osób, a ponad 100 zostało rannych. Do dziś winni tej tragedii nie zostali osądzeni.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia Grudnia’70 rozpoczną się o godzinie 10 na placu Solidarności. O godzinie 12 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz oraz prezydent miasta Piotr Krzystek spotkają się z mieszkańcami przy bramie Stoczni Szczecińskiej Nowa. Zebrani odmówią modlitwę Anioł Pański, w całym mieście włączone zostaną syreny alarmowe.

O godzinie 12 na placu Solidarności otwarta zostanie druga część plenerowej wystawy „Ciągle widzę ich twarze” przygotowanej przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość. Przy portretach osób zabitych w Wydarzeniach Grudniowych staną tablice z 16 współczesnymi fotografiami osób, które wówczas zostały ranne.

O 15:45 marszałek Sejmu wygłosi wykład w Wyższej Szkole Ekonomiczno Turystycznej przy al. 3 Maja 1a.

Polskie Radio Szczecin wyemituje „Szczecińską Trylogię Grudnia’70”. To pierwsza w historii próba opowiedzenia o tragedii sprzed 37 lat przy pomocy słuchowisk radiowych. Trylogię wyreżyserował Sylwester Woroniecki do tekstów poety Lecha Galickiego, dziennikarza Adama Zadwornego i aktora Krzysztofa Czeczota. Uroczysta premiera rozpocznie się o godzinie 16 w studiu koncertowym S-1 i będzie bezpośrednio transmitowana na antenę.

O godzinie 18 w intencji ofiar zostanie odprawiona msza święta w katedrze pod wezwaniem św. Jakuba.

Szczeciński IPN organizuje akcję „Grudzień’70. Pamiętamy!”. 10 tysięcy ulotek przygotowanych przez pracowników Instytutu m.in. z kalendarium wydarzeń Grudnia’70-Stycznia’71 zostanie rozdanych przez harcerzy na ulicach miasta. W tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej znajdą się plakaty przypominające o Wydarzeniach Grudniowych.

Grzegorz Gibas, Grzegorz Kaźmierczak, Polskie Radio Szczecin, 17 XII 2007 r.